Buková hora a Humboldtova vyhlídka

Buková hora

Letos na jaře jsme trávili víkend v České středohoří. Ač mám toho místo jen pár desítek kilometrů od domova, tak ho objevuji až v posledních letech. V několika článcích se k tomuto výletu vrátím a začnu místy jako jsou Buková hora a Humboldtova vyhlídka.

Buková hora

Bukovou horu budete možná znát jako jméno televizního vysílače. No, je to opravdu krajinná dominanta, kterou nelze přehlédnout.

Ale jméno Buková hora především patří čedičové hoře z Verneřického středohoří. Ná nadmořskou výšku 683 metrů a díky ní je devátou nejvyšší horou Českého středohoří, pod které to Verneřické patří.

Na svazích Bukové hory se nachází bukový porost (ha, odtud bude asi jméno hory :-)) a také vzácná květena.

Nicméně, to hlavní je, co oko návštěvníka spatří, je televizní vysílač. Se svojí výškou 223 metrů je nejvyšší betonovou stavbou v České republice. Pohled ze zdola je vskutku monumentální. K pohledu ze shora se asi jen tak nedostanete – vysílač nemá žádnou vyhlídkovou plošinu a ani není nijak veřejnosti přístupný.

Televizní věž má zajímavou historii. Začala se stavět v roce 1962, ale značbně ji poškodil požár. Proto byla v roce 1966 odstřelena a na jejím místě se začala stavět nová věž. Ta byla zprovozněna až v prosinci 1975.

Stejně jako s vysílačem dopadnete i s restaurací. Také nepřístupno. Nebo, lépe řečeno, v době naší návštěvy (květen 2022) byla zavřená a nic nenasvědčovalo tomu, že by se nějak chystala k vítání návštěvníků. Takže, svačinu raději s sebou.

Buková hora

Humboldtova vyhlídka

Pár desítek metrů od vysílače se nachází Humboldtova vyhlídka s nádhernými výhledy na kaňon Labe a vrcholky Českého středohoří.

Vyhlídka okouzlila i rakouského císaře Josefa II., jehož kočár zde zastavil 14. října 1778.

Humboldtova vyhlídka

Ale název vyhlídka získala podle význačného německého cestovatele Alexandera von Humboldta.

Humboldtova vyhlídka

Kousek od vyhlídky, na jihovýchodním svahu hory, najdete přírodní zajímavost – Ledové jámy. Jedná se trhliny v čediči o velikosti cca 8 metrů, ve kterých se i v létě udržuje led.

Buková hora a Humboldtova vyhlídka – mapa

Jak se tam dostat?

Jednoznačně nejlepší je cesta autem. Jednak si užijete projížďku nádhernou krajinou a jednak kousek pod vysílačem najdete parkoviště, kde můžete své auto nechat. Není nijak velké a asi ani oficiální, ale funguje. A na Bukové hoře není žádný extra provoz, abyste tam nezaparkovali.

Alternativou k autu je výlet na kole.

Na cestu vlakem zapomeňte, nejbližší stanice je opravdu daleko. Aspoň autobus vás několikrát za den doveze do obce Příbram, ze které už to na Bukovou horu a Humboldtovu vyhlídku v pohodě dojdete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *