Víte, že Darth Vader má sochu v Praze?

Socha Darth Vadera v Praze

Postavu zlouna Darth Vadera z filmů Hvězdné války asi většina z vás zná. Ale, co možná nevíte, je fakt, že v Praze se můžete podívat na jeho sochu. A já vás tam v tomto článku zavedu.

Kdo je Darth Vader

Trochu „encyklopedický“ úvod pro ty z vás, které svět Hvězdných válek (Star Wars) třeba minul. Darth Vader je fiktivní postava ze série filmů Hvězdné války a ve většině z nich je úhlavním padouchem. Nicméně, ještě jako Anakin Skywalker , je i jedním z hlavních protagonistů celé prequelové trilogie.

Darth Vader se stal jedním z nejikoničtějších padouchů v populární kultuře a bývá řazen mezi největší padouchy a fiktivní postavy vůbec. Jeho černá celoobličejová maska je jedním z nejznámějších „obleků“ filmových hrdinů. Podobně jako třeba kostým Spidermana,

Víc o Darth Vaderovi najdete třeba na Wikipedii.

Socha Darth Vadera v Praze

Tak tady ji máme.

Darth Vader v Praze

Sluší mu to, co?

Kde sochu Darth Vadera v Praze najdete

Protože se jedná o velmi slavnou postavu, tak si (celkem logicky) zasloužila své místo v centru Prahy. A přímo u místa, odkud se řídí chod našeho hlavního města – stojí na rohu Nové radnice na Mariánské náměstí.

Kde najdete sochu Darth Vadera v Praze?
Po kliknutí se mapa zvětší

A jak je to ve skutečnosti?

Dobře, konec legrácek.

Asi vám došlo, že se nejedná o sochu filmové postavy. Nicméně ta podoba je opravdu zarážející a škodolibě na toto místo zavádím při procházkách centrem své přátele, kteří do Prahy přijedou.

Jejich reakce jsou půl na půl. O tak zdařilé dílo se jedná 🙂

Autorem sochy je sochař Ladislav Šaloun (1870 – 1946) a nazval ji prozaicky Železný rytíř. Socha pochází z počátku minulého století a v její blízkosti (na druhém rohu Nové radnice na Mariánském náměstí) najdete taktéž Šalounovu sochu Rabbiho Löw ben Bezalel. Ano to je strůjce pražského Golema.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *