Pozvánka na Den Vltavy

Parník Labe, hlavní atrakce akce Den Vltavy 2023

Den Vltavy, tradiční událost, která zahajuje sezónu na řece Vltavě, se vrací do Prahy po tříleté pauze kvůli pandemii covidu. Akce se uskuteční tuto neděli 19. března a návštěvníci si budou moci na obou stranách řeky zdarma vyzkoušet řadu atrakcí a svézt se na velkých výletních lodích, včetně kolesového Parníku Labe, který po více než 25 letech opět připluje do Prahy.

Vševltavský spolek, který zahrnuje více než 50 subjektů spojených s Vltavou, připravil pro Den Vltavy mnoho aktivit pro rodiny s dětmi, které se odehrávají jak na vodě, tak v její blízkosti, po celé délce toku řeky.

Návštěvníci si mohou zdarma vyzkoušet plavbu na velkých výletních lodích jako Czech Boat, Taurus, Bachsaibling, Explorer, Salonní rychloloď Nepomuk a také převozní loď Kazi a Šemík a pramice půjčovny Slovanka či šlapadla Klubu Lávka.

Parník Labe, který jezdil po Vltavě od roku 1949 do roku 1986 a byl později potopen, se vrátí do Prahy jako velké překvapení pro návštěvníky, a bude k dispozici také zdarma. Kvůli velkému zájmu je však nutné si místa na lodích předem rezervovat na webové stránce vsevltavskyspolek.cz.

Loď, kterou zakoupila Labská plavební společnost, byla rekonstruována a bude mít stálé kotviště na Labi, ale na jeden den se vrátí na Vltavu díky domluvě s majitelem Martinem Komrskou, který je členem Vševltavského spolku.

V Praze je momentálně v provozu pouze jeden původní parník na Vltavě.

Návštěvníci Dne Vltavy mohou očekávat bohatý program, který bude trvat od 9 do 16 hodin v neděli. Kapela Matylda bude hrát a budou k vidění ukázky potápěčského, hasičského a policejního řemesla. Děti se mohou těšit na vodnické hry na hladině. Na lodi Pivovar u Štefánikova mostu bude možné občerstvit se a vychutnat si komentované prohlídky a ochutnávku piva.

Kromě toho budou zdarma přístupné další výstavy, jako je (A)VOID floating Gallery na Náplavce, Muzeum Karlova mostu a výstava unikátních fotografií NAVALIS.

Návštěvníci si mohou také zkusit veslování na trenažéru ve veslařském klubu Slavie u Jiráskova mostu nebo na mořském skifu na Náplavce u Hergetovy Cihelny s olympijským medailistou Václavem Chalupou.

V neděli bude také možné zdarma prohlédnout expozici Muzea pražského vodárenství a návštěvníci si mohou projít Veslařský klub Slavie, Yacht Club CERE a Český Yacht Klub, kde budou k vidění zrestaurované původní kajuty Josefa Röslera-Ořovského.

Akce se bude konat i mimo Prahu, v Českých Budějovicích, kde budou zájemci moci plavit se na lodi sv. Rozálie po vodních kanálech v okolí jihočeské metropole, kterou poskytne člen Vševltavského spolku Jiří Borovka.

Více informací k nedělní akci najdete na stránce Vševltavského spolku

P.S. Za upozornění na tuto akci děkuji Šárce Morávkové. Její vyprávění o vášni k cestování, si můžete poslechnout v podcastu Černovlásky po padesátce, který také připravuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *