10 tipů na výlety ve středních Čechách

Karlštejn - tipy na výlety ve středních Čechách

Hledáte inspiraci, kam na výlety ve středních Čechách? Vybrali jsme pro vás 10 cílů, které byste neměli na svých výletech vynechat!

Hrad Karlštejn

Ikonický hrad nejen středních Čech, ale i celého Česka. Karlštejn je vzdálen jen krátkou jízdu z Prahy, dá se na něj pohodlně dojet i vlakem. Karlštejn je považován za jedno z nejvýznamnějších středověkých architektonických děl v České republice a nabízí návštěvníkům fascinující pohled do minulosti. Mezi nejzajímavější prostory na hradě patří kaple sv. Kříže, královská komnata, velký sál a klenotnice.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelší jeskynní systém v Čechách a vznikly před desítkami milionů let. Jeskyně jsou vybavena unikátní výzdobou – mezi nejzajímavější útvary patří proslulé Koněpruské růžice, fascinující sintropy a mnoho dalších rozmanitých krápníkových útvarů. Kromě toho najdete v jeskyni i výstavku kosterních nálezů a zavítáte do tajné středověké penězokazecké dílny. Takže, pokud hledáte dobrodružství, víte, kam vyrazit.

Kutná Hora

Toto historické město proslavené těžbou stříbra je plné krásných středověkých památek, jako je kostnice, katedrála sv. Barbory a Chrám sv. Jakuba.

Chrám svaté Barbory, Kutná Hora - tipy na výlety ve středních Čechách
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Za návštěvu také stojí městské náměstí a nedaleký zámek Kačina, který vás uchvátí svoji krásou.

Zámek Konopiště

Tento nádherný zámek byl kdysi domovem arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. O zámku Konopiště a přilehlém zámeckém parku si můžete přečíst v článku Výlet na zámek Konopiště.

Svatá Hora u Příbrami

Známé poutní místo nabízí krásné výhledy na okolní krajinu a samozřejmě také možnost navštěvy barokního areálu, kde najdete kostel a klášter. Celý areál byl před několika lety zrekonstruován, takže rozhodně stojí za návštěvu. A to včetně expozice, která podrobně pojednává o ničivém požáru v 70. letech minulého století.

Zámek Mělník

Tento zámek se nachází na soutoku Labe a Vltavy a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Prohlédněte si krásné interiéry zámku a objevte jeho historii. I v Mělníku najdete kostnici – u kostela, který se nachází jen pár kroků od místního zámku.

Křivoklát

Křivoklát je hrad a zámek v jednom.

Křivoklát - tipy na výlety ve středních Čechách
Křivoklát

Je obklopen krásným lesnatým územím. Takže už to samo o sobě stojí za výlet, pokud se rádi procházíte v lesích. Nebo po břehu Berounky, nad níž se hrad tyčí. Samotný hrad je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů.

Zámek Dobříš

Rokokový zámek se nachází v krásném parku a nabízí krásné interiéry, včetně knihovny a kaple.

Zámek Dobříš - tipy na výlety ve středních Čechách
zámek Dobříš

Prohlédnout si tam můžete také krásné zahrady – anglickou a francouzskou a na ně navazující jezírko.

Vodní nádrž Švihov

Pokud hledáte spíš aktivní výlet, navštivte tuto přehradu. A pokud vás mate ten Švihov… Nejedná se o přehradu u známého hradu na Klatovsku (tam žádnou nenajdete), ale o nádrž Želivka. Ano, to je její známější jméno 😉 Velkým lákadlem pro výlet na Želivku je nedokončená protektorátní dálnice, resp. její most, který nádrž protíná. Najdete ho… přímo pod mostem, který patří k dálnici D1.

Zámek Jemniště

Nepříliš známý (a to je velká škoda!) barokní zámek, který se nachází asi 50 km jižně od Prahy v obci Jemniště.

Zámek Jemniště - tipy na výlety ve středních Čechách
zámek Jemniště

Zámek byl postaven v 16. století a následně upravován v 17. a 18. století. Dnes je to jeden z nejkrásnějších zámků v Česku a turisté sem přicházejí kvůli jeho historii a krásnému okolí. Na jeho nádvoří najdete i stylovou kavárnu.

Jaké tipy na výlety ve středních Čechách byste doporučili vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *