Výlet na zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště, který najdete co by kamenem dohodil od Benešova, je perlou Středočeského kraje. Jeho věž je už z dálky vidět, když se blížíte od Prahy a jeho historie se živě prolíná s dobou poměrně nedávnou. A i v době zavřených zámků (díky koronaviru) jde rozhodně o místo, které stojí za to navštívit. Je tam toho hodně co k vidění!

Jak se dostat na zámek Konopiště

Autobusem
Busem se na Konopiště dostane z Benešova linkami 438 a 455. Z druhé strany pak ze Štěchovic (linka 438) a nebo z Neveklova (linka 455). Jen pozor, o víkendu obě linky jezdí opravdu jen párkrát za den.

Autem
Autem se na zámek dostanete pohodlně z hlavního tahu Praha – Tábor. Stačí sjet na dobře značené odbočce u Benešova a po zhruba jednom kilometru dojedete na placené parkoviště pod zámkem.

Vlakem
Vlakem se na Konopiště dostanete velmi snadno. Je potřeba dojet na nádraží Benešov (to najdete na hlavní trase Praha – České Budějovice) a pak se už jen po žluté turistické značce vydat k zámku, Je to procházka dlouhá asi 2,5 kilometru.
Od vlaku lze jít také po červené značce, ale musíte počítat s tím, že budete přecházet velmi rušnou hlavní silnici.

Pěšky nebo na kole
Pro pěší a kolové výlety je ideálním nástupní bodem vlakové nádraží v Benešově. Pro ty vytrvalejší cyklisty (a možná i některé chodce) je možné vyrazit rovnou z jihovýchodu Prahy, kdy se na Konopiště dostanete přes Jesenici, Jílové u Prahy, Týnec nad Sázavou.

Zámek Konopiště

Vstupné a otevírací doba

Návštěvníci mají možnost si zámek prohlédnout na celkem čtyřech prohlídkových okruzích. Všechny začínají v 10 hodin a končí v 15 či 16 hodin. Přes letní prázdniny je otevírací doba všech okruhů až do 17 hodin.

A jaké jsou ty prohlídkové okruhy? Dva jsou věnované samotnému zámku – Salony jižního křídla zámku a salony severního křídla zámku. Další se věnuje slavnému majiteli – Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d’Este a poslední okruh se nazývá Lovecká trasa.

Základní vstupné je za 210,- Kč, mládež do 18 let mají vstup za 150,- Kč, děti do šesti let pak mohou na prohlídku zámku zdarma. Kompletní ceník najdete na stránkách zámku.

Historie zámku Konopiště

Zámek byl založen na konci 13. století pravděpodobně pražským biskupem Tobiášem z Benešova. Jako vzor mu posloužily francouzské pevnosti, které byly charakterizovány okrouhlými věžemi.

Postupně prošlo Konopiště rukami mnoha vlastníků (jmenujme například rod Šterneberků, Albrechta z Valdštejna či Lobkovice). Ti se samozřejmě podepsali na vzhledu zámku množstvím přestaveb.

Ovšem nejvýznamnějším majitelem zámku byl František Ferdinand d´Este, od r. 1896 následník císařského trůnu. Za jeho držení došlo k přestavbě zámku do historizujícího stylu a především došlo ke vzniku krásného zámeckého parku s rododendrony a růžové zahrady.

Rododendron ze zámecké zahrady na Konopišti

Vsuvka ze všeobecných dějepisných znalostí… Ano, tento František Ferdinand d´Este je tím neslavně slavným zabitým následníkem trůnu ze Sarajeva v roce 1914. Tento atentát, jak všichni asi víte, byl příčinou vzniku první světové války. Na Františka Ferdinanda se na zámku pamatuje dodnes – vybavení zůstalo co nejvíc stejné jako za jeho držení.

Zajímavostí je i fakt, že za druhé světové války sídlil na zámku hlavní štáb jednotek SS.

Zámek Konopiště dnes

My jsme se na zámek vydali pěšky od benešovského nádraží. Žlutá turistická značka nás zavedla na kraj zámeckého parku, který se teď na jaře nádherně probouzí. A nepotkali jsme v něm ani moc lidí.

Stezkou se dostanete za pár minut před hlavní zámeckou bránu.

Zámecký park Konopiště

U ní na nás čekalo pár pávů, ale moc se neměli k tomu, aby rozvinuli své ozdoby a tak jsme je ani nefotili. Ale za to jsme si vyfotili jednoho z medvědů, kterého zde chovají v zámeckém příkopě. No jasně, medvědi jsou velký tahák pro spoustu rodin s dětmi.

Medvědi se tu chovají už od poloviny 19. století a v současnosti zde najdete medvěda ušatého. Brumla je to roztomilý a až se nechce věřit, že se živí jen chlebem a pomerančem. Přesně takové bylo jeho menu, když jsme dorazili 😉

Medvěd ušatý na Konopišti

Zámecký park je v tuto roční dobu nádherný. Místní rododendrony květou a když se ještě vyvede počasí, tak jde o řádně pohádkovou atmosféru.

My jsme obešli zámek, lehce lízli zámecký rybník a zamířili k vyhlášené restauraci Stará myslivna. Její kuchyně je založená na výtečné zvěřině (ostatně okolní lesy jsou úkrytem spousty divoké zvěře). Ale nyní je, díky koronoviru, otevřené jen okénko na nějaké to pivo a limonádu.

Restaurace Stará Myslivna

Hned naproti restauraci je malá obora s daňky, bažanty a možná ještě nějakým tím zvířectvem. No, je otázka, zda tyhle mazlíčky za čas nepotkáme v restauraci na talíři. Ale to fakt nevím a tak zanechme spekulací. Měl jsem se zeptat v restauraci 😉

Daněk

Když budete pokračovat dál, dostanete se na parkoviště a nebo k odbočce mezi stromy, která vás zavede na naučnou stezku vedoucí parkem zpět ke žluté značce a ta pak zpět do Benešova.

Zámek Konopiště a pohádky

Ač se to nezdá, tak zámek si nezahrál v příliš pohádkách. Asi nejznámější je “Jak se budí princezny”.

Poměrně velkou roli pak měl ve filmu “Iluzionista”, který pojednával o fiktivním následníkovi Ferdinanda d’Este Leopoldovi.

Asi nejslavnějšími filmovými díly, které se na částečně zámku odehrávaly, je komedie Jáchyme hoď ho do stroje a italský seriál Chobotnice.

Ubytování v okolí

Zámeček Kaliště, Poddubí

Zámeček Kaliště

Romantický lovecký hotel na břehu řeky Sázavy nabízí jedinečnou atmosféru

Bellevue hotel Karlov, Benešov

Bellevue hotel Karlov, Benešov

Báječná kombinace historie a moderního vybavení doslova kousek od centra města

Zámek Jemniště

Zámek Jemniště

Kdo by nechtěl bydlet na opravdovém zámku. Aspoň jednou v životě…

Tipy na výlet v okolí zámku Konopiště

O restauraci Stará Myslivna jsme již mluvili, tak se podívejme do samotného Benešova. Zde by si milovníci zlatavého moku neměli nechat ujít podnikovou prodejnu místního pivovaru Ferdinand.

Jinak je Benešov spíš takové tišší okresní město a je lepší vyrazit někam mimo něj do přírody.

Třeba na zámek Jemniště, který najdete nedaleko. Nebo do Sázavy na prohlídku Sázavského klášteru. Zaujmout by vás mohla i zřícenina hradu Zlenice, která je také nedaleko.

4 komentáře

  1. Děkuji za popisný článek. Na zámku jsem byl pouze jednou v dětství s rodiči. V paměti mám chodby s loveckými trofejemi a v krabici malé černobílé fotografie z r. 1962. Již plánuji návštěvu zámku.J.V.

    1. Já děkuji za komentář a přeji, ať se na zámku Konopiště líbí! Už je po koroně otevřený, tak se aspoň dostanete dovnitř.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *