Kokotské rybníky a pramen Čůráček

Dolní Kokotský rybník

Taky vás trkl do očí název Kokotské rybníky? A to možná ještě nevíte, že v jejich těsném sousedství je i pramen Čůráček. Ale konec sprosťáren, tohle je tip na prima výlet či víkend pro ty, kteří mají rádi procházky v lesích a hezkou přírodu.

Jak se dostat na Kokotské rybníky

Autobusem
Pokud pojedete z Rokycan, tak na autobusovém nádraží sedněte do autobusu, který jede směrem Litohlavy. Na místní návsi je pak konečná, takže nepřejedete.
Druhou variantou je jet autobusem z Plzně, kdy musíte vyjet z mísní části Doubravka směrem Chrást nebo Bušovice.

Autem
Kokotské rybníky leží severně od Rokycan a tak je asi nejlepší trasou cesta po D5 Praha – Plzeň a sjezd v Rokycanech směrem na Litohlavy nebo Bušovice (podle toho, co uvidíte na ceduli). Parkovat se dá u Horního Kokotského rybníku.

Vlakem
Tímto dopravním prostředkem je nejlepší spojení z Plzně, kdy to do zastávky Chrást u Plzně trvá z hlavního nádraží zhruba 20 minut. Vystoupit můžete i o zastávku dříve v Dýšině.

Pěšky nebo na kole
K rybníkům se můžete vydat z Rokycan – po zelené turistické značce je to zhruba 9 kilometrů. Další možností je vyrazit z Ejpovic, které také leží na vlakové trati Praha – Plzeň. Odtud je to po žluté a pak zelené značce kilometrů šest. Zhruba stejnou vzdálenost ujdete z Chrástu po modré značce.

O Kokotských rybnících

Kokotským rybníkům (jedná se o soustavu dvou rybníků prozaicky nazvaných Horní a Dolní) dává vodu pramen potoku Svratka, který najdete jihovýchodně od Horního rybníka. Ale protože přes léto pramen vysychá, musí si rybníky vystačit s tou vodou, co již mají. Což nebývá v posledních letech jednoduché a tak zhruba před deseti lety prošly rybníky revitalizací, která měla za úkol v nich vodu zadržovat a zamezit průsakům vody pryč.

Horní Kokotský rybník

Kousek od rybníků najdete i Kokotskou studánku, ale ta vodu do rybníků nepřivádí. Této studánce se někdy také říká Bušovická studánka.

Horní kokotský rybník najdete hned u hlavní silnice. Ano, trochu překvapí tím, že není úplně plný vody, ale místo je to kouzelné.

K Dolnímu kokotskému rybníku musíte popojít cca 500 metrů po modré turistické značce. Ten již vypadá více jako rybník a na první pohled tam žije i více zvířat a ptáků.

Odpočívadlo u Dolního kokotského rybníku

Když budete pokračovat dál po modré značce (a nebo naučné stezce), dostanete se to krásného lesa, který vás zanedlouho zavede k Čertovu kameni. Správně, má ho nasvědomí vyslanec pekel a ne nějaká příroda 🙂 A jak se sem Čertův kámen dostal? Podle místní pověsti stál kámen původně na dvoře jednoho sedláka. Tomu tam ale překážel a tak, když se jednou rozčílil a zaklel: „Čert aby ten kámen vzal!“, tak se objevil čert. Tomu sedlák poručil, aby kámen odnesl pěkně až za Kokotské rybníky.

Kokotský les

Modrá značka vás dál povede dolů z kopce, přejdete asfaltovou silnici a za chvíli se dostanete k torzu památného smrku.

Kokotský les

Pramen Čůráček

Ale už o kousek dál je další “sprostý” tahák tohoto místa. Pramen Čůráček. Najdete ho velmi snadno, protože vás na něj upozorní informační tabule. A když k němu sejdete, budete se moci rovnou napít – voda z pramene je pitná. Jen bych vám asi radil použít vlastní nádobu než erární hrnky, které u pramene najdete.

Pramen Čůráček

Pokud se, stejně jako já, budete pak vracet zpátky nahoru k rybníkům, tak nevynechejte místo, kde se nacházela středověká ves Kokot. Jednalo se o poměrně významné místo na obchodní stezce z Prahy do Německa. Ves je poprvé zmiňována v roce 1358, ale odborníci podle archeologických nálezů soudí, že může být ještě o dalších 100 let starší.

O tom, že to nebyla jen “taková” víska, svědčí i na tehdejší dobu neobvyklé rozměry návsi – délka 450 metrů a šířka 70 metrů jsou úctyhodné. Až člověka překvapí, že dnes je v lese z vesnice vidět… no, skoro nic…

Ale to už jste skoro u Horního rybníka a na konci procházky.

Kokot není nadávka

Cítím potřebu vysvětlit, jako to je s těmi názvy… Jasně, nám přijdou “zajímavé”, ale za jejich vznikem je prosté staročeské označení pro kohouta. 

A kohouta, respektive jeho hřebínek, připomínají zdejší přírodní poměry – hřeben s malými skalními útvary, které vystupují ze země, lidem připomíná kohoutí hřebínek. Odtud tedy pramení název bývalé vsi a jejího okolí.

Ubytování v okolí

Greensgate Hotel Dýšina

Ubytování v blízkosti přírody a moderního golfového hřiště.

Primavera Hotel & Congress centre

Moderní, rodinný hotel na okraji Plzně.

Sportpenzion Pohoda

Pohodové ubytování pro aktivní hosty, které nabízí i wellness s výřivkou po sportem nabitém dni.

Tipy na další aktivity v okolí Kokotských rybníků

Koupaliště Nová Huť, Dýšina
Pokud se k rybníkům vypravíte v létě, tak vám může přijít vhod tip na hezké koupaliště. To najdete kousek od rybníků, v obci Dýšina. V samotných rybnících se, prosím, nekoupejte!

Tandemový seskok v Plzní – Líních nebo v Hořovicích
Pro některé může být procházka lesem příliš klidnou aktivitou. Trochu adrenalinu do žil by jim mohl napumpovat tandemový seskok na nedalekých letištích v Plzní-Líních nebo v Hořovicích.

Golf v Dýšině
V nedaleké Dýšině najdete i nedávno vylepšené golfové hřiště, které se řadí mezi jedno z nejlepších u nás.

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *