Strašidelný kostel v Lukové: Tajemný domov duchů

Kostel sv. Jiří, Luková - známý též jako strašidelný kostel

Když se podíváte na malou vesnici Luková na Manětínsku, pravděpodobně byste ji nepovažovali za místo, které by mělo vzbuzovat nějaké zvláštní pocity. Ale právě zde se nachází jedno z nejzajímavějších míst – Strašidelný kostel v Lukové. Oficiálním názvem Kostel sv. Jiří. Pojďme se do něj podívat.

Historie kostela v Lukové

Strašidelný kostel v Lukové má bohatou historii sahající až do středověku. Kostel byl na návrší nad obcí postaven v 14. století a sloužil místním obyvatelům jako místo modlitby a společenství.

Během husitských válek byl ale pobořen. Obnovy se dočkal až v 16. století.

Pak ale přišla třicetiletá válka a ta přinesla kostelu další úpadek.

V roce 1796 se k tomu přidal oheň, který zničil loď kostela a věž se zvony. Loď se povedlo znovu postavit za dva roky a v roce 1858 pak i věž. Z původní gotické stavby se však dochoval pouze presbytář sklenutý křížovou žebrovou klenbou a sakristie.

V roce 1968 se při pohřební obřadu zřítila část omítky ze stropu a kostel byl následně uzavřen. Od té doby se na něm provádějí jen nejnutnější opravy. Což není zvenčí stavby poznat. Skutečný stav kostela dýchne na návštěvníka až po příchodu do jeho vnitřních prostor.

Strašidelný kostel v Lukové

Výlet do strašidelného kostela v Lukové

My jsme se na výlet do strašidelného kostela chystali celkem dlouho. Ne, že bychom se snad báli, ale Manětínsko je tak trochu odlehlejší část republiky a cesty nás většinou vedly jiným směrem. Ale konečně nastal ten čas 🙂

Už samotný příjezd do Lukové je takovým výletem do minulých dob. Luková je vesnička, kde se tak trochu zastavil čas.

Na jednu stranu krásná příroda kolem, na druhou pak zanedbané stavby a jako celek to vytváří romantický dojem podkreslený tím, že život tady prostě nebude snadný.

Zaparkovali jsme na parkovišti pod kostelem a vydali se pár kroků k němu. Po cestě narazíte na památník obětem 1. světové války.

Mimochodem, obě války si s Lukovou poměrně zahrály, protože vesnice leží v Sudetech. Takže je jasno, že místní asi neměli v první polovině 20. století příliš klidu.

Samotný kostel zvenčí vypadá celkem pěkně, ale jakmile do něj vstoupíte, tak se ocitnete v úplně jiné atmosféře.

Tišší duchové v lavicích, rozpadající se interiér a stavba, která drží jen silou vůle. To jsou první dojmy, které na nás dýchly, když jsme tam přišli.

Sochy věřících v kostele sv. Jiří v Lukové

Tak trochu naivně jsme se těšili, že tam budeme sami a „vychutnáme“ si tu strašidelnou atmosféru, ale už při příchodu ke kostelu jsme potkávali další výletníky, takže o nějaké samotě jsme si mohli nechat jen zdát.

V kostele vás navíc svým vyprávěním zaujme velmi pohodový průvodce a my se tak o kostele dozvěděli spoustu zajímavostí. Včetně toho, z jakých všech zemí tam návštěvníci jezdí – na to se průvodce poctivě ptá a tak ví, že nejvzdálenější návštěvník byl letos z Brazílie a v den, kdy jsme tam byli my, z Egypta.

I když možná předchozí dva odstavce zní tak, že jsme byli z návštěvy zklamaní, tak opak je pravdou! Strašidelný kostel v Lukové se nám hodně líbil a to místo prostě má svoje kouzlo.

Když se v něm navíc zdržíte i déle než jen pár minut, tak se určitě dočkáte i chvilek, kdy v něm s průvodcem budete sami a tajemnou atmosféru ucítíte silněji.

Strašidelný kostel v Lukové určitě stojí za návštěvu!

Strašidelný kostel v Lukové

Po skončení prohlídky jsme se vyrazili i projít na místní hřbitov, který obklopuje kostel. Z náhrobků a mnoha německých jmen lze vyčíst už zmíněnou příslušnost Lukové k Sudetům: Přesto jsou mnohé takové hroby stále opečovávané.

Sochy duchů v kostele v Lukové

Sochy duchů jsou jednoznačně tím důvodem, proč do kostela sv. Jiří v Lukové návštěvníci jezdí.

Jejich autorem je Jakub Hadrava, který v roce 2012 do interiéru kostela nainstaloval přes 30 sádrových soch. Většina z nich představuje postavy bez tváře, které sedí nebo klečí v modlitbě se skloněnou hlavou.

Sochy vznikaly na místě tak, že Jakub Hadrava obalil živé modely sádrou a látkou. Modely musely zůstat několik desítek minut bez hnutí, než sádra zatuhla. Nařasenou drapérii pak vytvaroval podle dochovaných lavic, aby postavy věřících byly co nejvíce autentické.

Socha ve strašidelném kostele v Lukové

Často kladené dotazy o kostelu v Lukové

Jaké jsou otevírací hodiny kostela?

Kostel v Lukové je otevřen pro veřejnost od začátku května do konce října každou sobotu od 13 do 16 hodin. O státních svátcích mimo sobotu je zavřeno.

Vstupné je dobrovolné a je použito na financování rekonstrukce objektu.

Je návštěva kostela vhodná pro děti?

Sochy duchů mohou být sice trochu strašidelné, ale jsou především uměleckým dílem a mají své místo i v dětské fantazii. Takže je to spíš na zvážení každého rodiče, zda se do kostela se svými dětmi vypraví.

Jak se dostat do Lukové?

Luková se nachází na Manětínsku a je dobře dostupná automobilem. Z blízkého města Manětín je to do Lukové zhruba 6 kilometrů. Veřejná doprava je zde poměrně řídká, takže bych doporučil využívat jen dobrodružnějším povahám 🙂

Tipy na ubytování a jídlo

Manětínsko patří mezi turisticky poklidnější části republiky a tomu napovídá i nabídka ubytování či občerstvení. Přesto tam lze najít fajn podniky – mrkněte se třeba sem.

Připraveni na dobrodružství?

Pokud hledáte dobrodružství a tajemství, strašidelný kostel v Lukové je pro vás ideální destinací. Přijďte a nechte se unést do světa, kde realita a nadpřirozeno splývají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *