Výlet na zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic

Dnes se s vámi podělím o jedno z těch míst, která mě doslova uchvátilo – zámek Hrádek u Nechanic. Pokud máte rádi romantiku minulých dob, pak neváhejte a čtěte dál.

Loni na podzim jsem se vydal na toto místo, které mě už dlouho lákalo. Fotky dočervena zbraveného zámku už asi viděl každý a musím vám říct, že naživo je to ještě lepší.

Vše začíná jeho okolím, kdy vás nejprve dostane krásný park a v dobrém slova smyslu dorazí budova zámku.

Než se ale podíváme dovnitř zámku, dejme si krátké historické okénko.

Historie zámku Hrádek u Nechanic

Historie tohoto místa sahá „pouze“ do 19. století. Překvapení? Já byl také, když jsem to dozvěděl.

Tehdy se začala psát jedna z nejkrásnějších kapitol českého romantismu. Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven mezi lety 1839 a 1857 hrabětem Františkem Arnoštem z Harrachu, významným členem jilemnické rodové linie Harrachů.

Co ho vedlo k rozhodnutí postavit tento úchvatný zámek v tudorském gotickém stylu?

Zámek Hrádek u Nechanic

Na tuto otázku můžeme najít odpověď v projektu vypracovaném anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem, který byl inspirací pro stavbu. Mladý rakouský architekt Karl Fischer následně pracoval na úpravách projektu a navrhoval i výzdobu zámeckých interiérů. Výsledkem je, že ať už stojíte v reprezentačních místnostech nebo obdivujete krásu stropních maleb, cítíte okamžitou spojitost s minulostí.

Jedním z unikátních prvků zámku Hrádek u Nechanic jsou starožitnosti, které sem byly dovezeny především z Itálie a Rakouska. Mnohdy se jednalo o celé portály, stropy nebo kompletní vybavení místností. Procházka zámkem vás tak doslova vtáhne do období romantického 19. století.

Zámek Hrádek u Nechanic - interiér

V roce 1945 byl zámek původním majitelům zkonfiskován na základě Benešových dekretů a od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti. A díky úsilí lidí, kteří si váží historie a kulturního dědictví, se můžeme i dnes těšit z krásy zámku Hrádek u Nechanic. Mnohé jiné památky neměly takové štěstí, aby dnes vypadaly tak pěkně…

Prohlídka zámku Hrádek u Nechanic

Interiéry zámku si můžete prohlédnout ve dvou prohlídkových okruzích. My měli při příjezdu štěstí, že jsme chytili čas prohlídky Lesk a sláva Harrachů.

Nechali jsme si zkontrolovat vstupenky a pak… Představte si, že jste kouzelnou branou času vkročili do 19. století. To je přesně to, co se stane, když vstoupíte do zámku Hrádek u Nechanic. Jeho místnosti nejsou jen prostory, jsou to doslova okna do minulosti, která vám ukáží svět a život šlechty 19. století.

Každý detail je promyšlený a každý kus nábytku má svůj příběh. Uvidíte historické portréty, vybavení místností a dech beroucí svítidla, která tvoří atmosféru, jako byste byli hostem samotného hraběte.

Budete se procházet v soukromých místnostech hraběte a hraběnky, která na vás dýchnout neopakovatelkou atmosférou života šlechty. Zámek vám zkrátka a dobře představí, jak v něm zámečtí pánové žili a relaxovali.

Zámek Hrádek u Nechanic - interiér

Na závěr prohlídky pak zavítáte do zámecké kaple. A ano, je to takový zlatý hřeb celé prohlídky. Její poklidná atmosféra a krásné architektonické detaily vás totiž zcela pohltí.

Mimochodem, všimněte si vyobrazení Ďábla v horní části okna kaple.

Já si prohlídku zámku opravdu užil. Čekal jsem, že to bude příjemné místo, ale skutečnost byla ještě lepší. Málokterý zámek nebo hrad má takové kouzlo a tady se to povedlo.

Takže, pokud jste fanoušky historie, umění a krásy, neváhejte a určitě se na prohlídku vypravte. Za těch 220,- Kč (cena základního vstupného; kompletní ceník najdete zde.) to rozhodně stojí!

Park kolem zámku Hrádek u Nechanic

Aby toho nadšení nebylo málo… Zámek Hrádek u Nechanic je obklopen nádherným parkem, který dodává tomuto místu další rozměr krásy a přírodního klidu.

Park se rozkládá na úctyhodných 24 hektarech a nabídne vám příležitost na klidné procházky mezi vzrostlými stromy a s romantickými zákoutími. Jen si dávejte pozor, aby vás netrefil nějaký golfový míček, protože park zároveň slouží jako golfové hřiště 😊

A na závěr návštěvy si člověk může posedět v zámecké kavárně a nabrat síly na cestu domů.

Otevírací doba zámku

Jak jsem již psal, je možné si vybírat ze dvou prohlídkových okruhů.

Základní okruh – Lesk a sláva Harrachů

ObdobíDnyHodiny
1. 1. – 31. 3.uzavřen
2. 4. – 30. 4.so-ne10:00 – 15:00
1. 5. – 28. 6.út- pá10:00 – 15:00
1. 5. – 28. 6. so – ne10:00 – 16:00
29. 6. – 1. 9. út – ne9:00 – 17:00

Osobní život šlechty

ObdobíDnyHodiny
1. 1. – 30. 4.uzavřen
1. 5. – 28. 6.so – ne10:00 – 16:00
29. 6. – 1. 9. út – ne9:00 – 17:00
2. 9. – 30. 9. so- ne10:00 – 16:00

Aktuální otevírací dobu si můžete zkontrolovat zde.

Jak se dostat na zámek Hrádek u Nechanic?

Co si budeme nalhávat, tady asi zapláčou všichni, kteří podporují nějaký ekologický způsob dopravy. Hrádek u Nechanic je poměrně daleko od vlakových stanic (nejbližší je ve Všestarech a to je cca 10 km od zámku).

Autobus má zastávku přímo před zámeckou branou a jezdí sem linka 105 z Hradce Králové nebo z Nového Bydžova. Nejde ale o nijak frekventovanou linku, její jízdní řád obsahuje ve všední den cca 10 spojů, o víkendu je to ještě řidší.

Takže nejjednodušší doprava na zámek je automobilem. Přímo před vchodem do zámku je velké parkoviště, takže byste zde měli i v letních měsících v pohodě zaparkovat.

Ubytování v okolí

Pokud se rozhodnete v okolí Hrádku u Nechanic strávit více dní (a že toho je tu k vidění opravu hodně – minimálně milovníci bitvy u Sadské si tu přijdou na své), může se vám hodit některé z následujících ubytování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *