Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady

Pokud sledujete tento www.nacestachpocesku.cz pravidelně, tak víte, že v mnulém článku jsem psal o výletu do východočeské Litomyšle. Ale nejeli jsme jen tam. Kousek od Litomyšle totiž najdete nečekanou perlu – zámek Nové Hrady. Rozhodně stojí za to si těch pár kilometrů zajet!

Zámek Nové Hrady – jak se tam dostat

Autem
Jednoznačně nejjednodušší způsob, jak se do Nových Hradů dostat. Zámek leží na cestě č. 358 mezi Litomyšlí a Hlinskem.

Vlakem
Do Nových Hradů vlaková trať nevede. Nejbližší vlakové zastávky jsou Předhradí (trať Skuteč – Svitavy) nebo Cerekvice nad Loučnou (trať Vysoké Mýto – Litomyšl). Odtamtud je potřeba buď využít jiné dopravní prostředky nebo si do Nových Hradů udělat pěší procházku. Pokaždé se projdete cca 5-6 kilometrů.

Autobusem
Přímo v centru města je autobusová zastávka kam zajíždí spoje z Litomyšle, Poličky, Hradce Králové, Pardubic, Vysokého Mýta nebo Chrastu.

Pěšky nebo na kole
Pěší variantu jsme už probrali v odstavci o vlakovém spojení a pokud jde o kola, tak i odtamtud můžete hezky dojet. Do Nových Hradů můžete na kole pohodlně dojet i z Litomyšle, Vysokého Mýta, Hlinska nebo Poličky. Další města jako Česká Třebová, Svitavy, Chrudim nebo dokonce Pardubice jsou již dál. Ale na kole to také dáte.

Zámek Nové Hrady – parkování

V obci Nové Hrady jsou celkem tři veřejná parkoviště. My jsme parkovali na tom, které na přiložené mapce vidíte napravo od zámku a tam bylo parkování zdarma. Jak to je na ostatních parkovištích nevím, ale nepředpokládám, že by se situace nějak významně lišila.

Historie zámku Nové Hrady

Rokokový zámek Nové Hrady byl postaven hrabětem Janem Antonínem Harbuval Chamaré v letech 1774 – 1777. No vás při příchodu ohromí je jeho styl – jako byste se přenesli do Francie a na venkovská sídla tamější šlechty.

Není žádným divem, že zámku Nové Hrady se přezdívá “České Versailles”.

Zajímavé je i to, že zámek nebyl nikdy přestavován a tak ho můžete vidět v původní architektonické podobě. V současnosti je zámek v soukromých rukou rodiny Kučerů, která jej udržuje a opravuje (bez pomoci veřejných dotací a grantů). 

Prohlídka zámku Nové Hrady a jeho okolí

Zámek i zámecká zahrada jsou přístupné veřejnosti – my jsme šli jen do zahrad, protože času nebylo mnoho a navíc bylo venku krásně. Chtěli jsme si užít sluníčka, tak proč se “zavírat” do vnitřních prostor zámku?

Za vstup do zámeckého areálu se platí – vstupné je 60,- Kč (stejná cena pro dospělé i děti).

A co na nás v areálu čekalo?

Vešli jsme do předního nádvoří a… první “wow” dojem jste už viděli výše na videu. Člověka by vůbec nenapadlo, že něco tak pěkného je někde (prosím o schovívavost) v zapadlé vesnici ve východních Čechách. Nádhera, která vám vyrazí dech. 

Francouzská rokoková zahradní úprava vyloženě láká k tomu, aby si člověk sedl na zahrádku kavárny a vychutnával si tu nádheru kolem.

Francouzská zahrada, zámek Nové Hrady

Vůbec zahradám se na zámku Nové Hrady věnují s velikou vášní. Najdete zde nejen už zmíněnou francouzskou zahradu, ale i anglickou zahradu nebo zahradu italskou. Za zámkem je volně přístupná zeleninová zahrada, která slouží majitelům jako zdroj ingrediencí do kuchyně. 

Zeleninová zahrada, zámek Nové Hrady

Celým zámeckých areálem vedou tři prohlídkové okruhy, které na sebe na různých místech navazují a návštěvník se po nich může toulat celé hodiny. A že je toho dost k vidění!

Rozhodně byste neměli vynechat bludiště – Zelený labyrint. Nebojte, není velké, takže se v něm neztratíte. Navíc obsahuje čtyři mostíky, ze kterých se případně budete moci zorientovat. V centru bludiště na vás pak za odměnu čeká překvapivé sousoší, které v sobě nese varování před opakováním minulosti.

Zelený labyrint, zámek Nové Hrady

Hned vedle bludiště najdete oranžérii s galerií klobouků a také voliéru s papoušky. Od ní je už vidět do výběhu jelenů, kde se pase krásně početné stádo. My jsme s ním už seznámili dříve – kolem výběhu jeli při příjezdu k zámku a bylo to moc prima přivítání 🙂

Jelení stádo, zámek Nové Hrady

Co najdete dál v areálu zámku Nové Hrady? Například první české muzeum cyklistiky, barokní zelené divadlo, leknínové jezírko, rozárium se spoustu druhů růží a nebo třeba klasicistní altán.

Klasicistní altán, zámek Nové Hrady

Když si zvolíte ten nejdelší (červený) okruh, tak se dokonce budete moci pokochat zbytky starého hradu “Boží dům” z 15. století, křížovou cestou a nebo výběhem koní.

Otevírací doba zámku Nové Hrady

Zámecký areál Nové Hrady je od května do září otevřený denně od 9 do 18 hodin (neplatí zde tedy “zavřené pondělky”!) a v dubnu a říjnu jen o víkendech. Poslední vstup je možný hodinu před uzavřením areálu.

Samotný zámek je od května do září přístupný od 10 do 16 hodin, v dubnu a říjnu opět jen o víkendech. Prohlídky začínají v každou celou hodinu.

Od listopadu do března je celý areál uzavřen, ale pokud byste se jako skupina předem domluvili na prohlídce, je to možné.

Další informace pro návštěvníky najdete na www.nove-hrady.cz

Ubytování v okolí zámku Nové Hrady

Vysočina Design Apartments, Hlinsko

Vysočina Design Apartments, Hlinsko

Apartmány vyššího standardu pro ty, kteří mají rádi pohodlí.

Orea Resort Devět Skal, Sněžné

Orea Resort Devět Skal, Sněžné

Hotelový komplex na pláži, tenisové kurty, wellness, krytý bazén.

Lydiavi Apartments, Vysoké Mýto

Lydiavi Apartments, Vysoké Mýto

Pohodlný apartmán pro cestovatelskou partu až šesti lidí!

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *