Litomyšl

Zámek Litomyšl

Řekli jsme si, že po čase by zase bylo na čase podívat se do východních Čech. A při koukání na mapu padla volba na Litomyšl. Běžně se o tomto městě ví, že tam mají zámek a ti kulturnější z nás ho mají i zařazené jako rodiště Bedřicha Smetany. Jaká je Litomyšl doopravdy a co nabídne jednodenním návštěvníkům?

Litomyšl – jak se tam dostat

Autem
Asi nejlepší způsob, jak se do Litomyšle dostat, zvlášť, pokud jedete z daleka. Litomyšl leží na silnici č. 35, která spojuje Hradec Králové a Moravskou Třebovou. A až se někdy dostaví dálnice v úseku Pardubice/Hradec Králové – Mohelnice, tak bude Litomyšl ještě dostupnější.

Vlakem
Litomyšl se nachází na konečné vlakové trati a tomu celkem odpovídá i frekvence vlakových spojů. Dostanete se sem jen ze směru od Chocně. 

Autobusem
Spojení autobusem jsou o něco lepší a častější. Do Litomyšle zajíždí autobusy z České Třebové, Svitav, Hradce Králové, Ústí nad Orlicí, Poličky, Chocně… 

Pěšky nebo na kole
Pro cyklisty může být Litomyšl hezký cíl výletu, pokud budou vyrážet z okolních měst jako jsou Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Svitavy, Letohrad, Vysoké Mýto nebo Choceň. Zdatnější cyklisté mohou naopak Litomyšl využít jako základnu pro výlet směrem do Žďárských vrchů nebo k Orlickým horám.

Parkování v Litomyšli

My jsme pro výlet do Litomyšle zvolil auto. Víkendové parkování bez problémů pořešíte na centrálním Smetanově náměstí. Snad to bude platit i v dalších měsících, až se naplno rozjede pokoronavirová turistika. Mimochodem, parkovné se na náměstí o víkendu platí jen v sobotu do 12 hod. (první hodina za 10,- Kč, každá další za 30,- Kč). Pak je až do pondělního rána parkování zdarma.

Smetanovo náměstí

Jedná se litomyšlský “Václavák” – hlavní náměstí přímo v centru. Zdobí ho středověké domy s podloubím. Ty nejstarší domy jsou dokonce z 15. století. 

Smetanovo náměstí, Litomyšl

V podloubí domů dnes najdete spoustu obchodů, kaváren a restaurací. Doporučím vám zajít si na výbornou zmrzlinu v Ice Caffé Adria, kterou najdete ve východní části náměstí. Byla dokonce vyhodnocená jako nejlepší zmrzlina v Pardubickém kraji.

Kousek od Ice Caffé Adria můžete na Smetanově náměstí spatřit místní Mariánský sloup z roku 1776 od  Giovanniho Battisty Alliprandiho.

Další nepřehlédnutelnou stavbou je dům U rytířů. Kdyby náhodou jste ho přehlédli, tak kousek níže je jeho fotka a nasměruji vás zhruba doprostředka náměstí. Dům U rytířů patří mezi nejstarší a nejhodnotnější domy Litomyšle a díky zachovalé původní výzdobě fasády a části interiéru i mezi skvosty renesanční městské architektury v Čechách. 

Dům U rytířů, Litomyšl

Téměř naproti domu U rytířů najdete starou litomyšlskou radnici. V jejím prvním patře mají orloj (takže staroměstský orloj v Praze má konkurenci!) a zajímavostí je, že na radnici je i umístěn, respektive vezděn litomyšlský loket (přibližně 59,5 cm), sloužící kdysi kupujícím na trzích k přeměření koupených látek.

Zámek Litomyšl

My se ale už pomalu přesouvali k místnímu zámku. Vystoupali jsme Jiráskovou ulicí kolem kostela Nalezení sv. Kříže (kde zrovna probíhala jedna z prvních pokorona svateb) přímo k zámku. Projdete krátkým průchodem a ocitnete se přímo jeho stavbou. Je tak velká, že se prostě nevešla najednou do záběru fotoaparátu tak jsem rovnou natočil krátké video i s přilehlou zahradou.

Když vejdete do nádvoří zámku, spatříte několik pater arkád, krásnou výzdobu stěn budovy, které vévodí sluneční hodiny a spoustu věžiček na střeše.

Nádvoří zámku v Litomyšli

Zajímavostí zámku jsou jeho podzemní prostory. Ve sklepení můžete navštívit výstavu soch Olbrama Zoubka. My jsme do podzemí nešli, ale se sochami tohoto slavného sochaře jsme se potkali za pár desítek minut o kousek dál.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Za to jsme zašli do rodného bytu Bedřicha Smetany. Ten je hned naproti zámku v budově zámeckého pivovaru. Otec našeho skladatele zde působil v době narození malého Bédi jako sládek a Bedřich v Litomyšli žil až do svých sedmi let. Pak se Smetanovi stěhovali po Čechách a Bedřich Smetana se do Litomyšle už nikdy natrvalo nevrátil. 

Rodný dům Bedřicha Smetany

Bytem Bedřicha Smetany vás provede poněkud svérázná průvodkyně, která vám o životě autora Mé vlasti prozradí spoustu zajímavostí. Vybavení bohužel není původní, jedná se o kopie, které mají věrně dokreslovat život sládkovské rodiny v tehdejší době. Je to trochu škoda, ale co dělat, když se původní vybavení nedochovalo, že?

Pivovar Veselka

Z domácí přípravy jsme věděli o  místním pivovaru Veselka a protože jeho majitelé provozují i stejnojmennou restauraci, bylo jasné, že právě tam vyrazíme na oběd a ochutnávku zdejšího piva. Teda, řidič zase utřel… 

Malou rodinnou restauraci Veselka najdete asi 5 minut chůze od zámku v ulici T. Novákové. A můžete si nakoupit místní pivo i s sebou – Bedřichova nakuřovaná 13° chutnala dobře i doma.

Klášterní zahrady v Litomyšli

Když se pak dáte zpět k centru, dojdete k ke kostelu Povýšení sv. Kříže, který těsně sousedí s klášterními zahradami. Právě v nich najdete další sochy Olbrama Zoubka. 

Klášterní zahrada, Litomyšl

A celkově je to moc prima místo na odpočinek a posezení na lavičce nebo na trávníku. 

Minulosti neuteču

Vlastně jsem jí ale nechtěl utíkat…

Po relaxu v zahradách jsme zašli zpět na náměstí, dali si kafe na povzbuzení a jali se navštívit poslední místo na seznamu litomyšlských pamětihodností, který jsme si připravili – rockový klub Kotelna.

V devadesátých letech minulého století (to fakt zní jak z učebnice dějepisu :-)) jsem pár let hrál v kapele a v Litomyšli jsme se také ocitli na koncertním pódiu. Bylo to právě v Kotelně a protože hudební vkus se za těch skoro 30 let trochu vyvinul, chtěl jsem se podívat, zda Kotelna ještě stojí. Tenkrát naši hardcore-death metalovou smršť přežila a nezbořil ji ani nikdo jiný po nás. Kotelna stále stojí 🙂

Rockový klub Kotelna

Ale to už byl čas Litomyšl nechat za zády a zajet se podívat ještě na pár zajímavých míst v jejím okolí. Když jsme se “takovou dálku” vypravili, tak přeci nepojedeme jen na jedno místo, že? Jaká to byla místa, vám prozradím v článku, který vyjde za týden 😉 Těšte se!

Ubytování v Litomyšli

Antik Hotel Sofia,
Litomyšl

Antik Hotel Sofia, Litomyšl

Hotel s nabídkou masáží přímo na pokoji!

Apartmán Judia,
Litomyšl

Apartmán Judia, Litomyšl

Ubytování v centru města v apartmánu.

Hotel Aplaus,
Litomyšl

Hotel Aplaus, Litomyšl

Krásný hotel pro náročnější klientelu.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *