Orlické hory – tipy na výlety

Pašerácká lávka

Květnové svátky jsem využil k tomu, abych prozkoumal Orlické hory. Měl jsem na seznamu už celkem dlouho, ale nějak jsem se do nich poslední roky stále nemohl dostat. Až teď.   

První dojmy?  

Orlické hory jsou ÚŽASNÉ!

Krásná příroda, spousta lesů, žádné extrémně strmé výšlapy (ale taky si je můžete při troše snahy užít), stále relativně málo lidí a občas žádný mobilní signál. Ideální místo na relax od civilizace.   

A co je tam k vidění? 

Těch míst je hodně. Vybral jsem pro vás, která byste neměli vynechat.  

Kostel v Neratově

Příběh neratovského kostela je prostě… boží (jiné slovo mě nenapadá). Z totální ruiny se během pár let stal architektonickou ozdobou Orlických hor. Posuďte sami.

Kostel v Neratově v Orlických horách

Místní farář navíc svým úsilím proměnil i téměř mrtvou vesnici a dnes je jedním z center výletníků v “orličkách”.  

Určitě se stavte v bistru u Proroka – najdete ho hned u kostela a mají tam dobré místní pivko 🙂 

Velká Deštná

Minout nejvyšší vrchol Orlických hor (1 115 m.n.m.) by byl hřích (ať pokračuji v tom “kostelním” stylu). Navíc na něm stojí rozhledna, ze které je krásný rozhled na všechny strany. 

Dostanete se tam pohodovou cestou z parkoviště v sedle Šerlich po červené značce. Mimochodem, po cestě potkáte i královnu Orlických hor – Kačenku. Za ní nezapomeňte uhnout na zelenou turistickou značku, která vás dovede až rozhledně.   

Tvrz Hanička

Tato pevnost z předválečného systému opevnění, je dalším symbolem Orlických hor. Vydejte se tam, pokud budete chtít jít i na vnitřní prohlídku. Zvenčí toho totiž není moc k vidění (kromě výstavy vojenské techniky u vchodu do areálu). 

Pokud se chcete podívat zvenčí na pěknou pevnost, tak doporučím třeba Pěchotní srub R-S 87 Průsek (mapa).  

Zemská brána

Přírodní rezervaci Zemská brána najdete u Bartošovic. Její název je odvozen od skutečnosti, že tímto údolím vstupuje Divoká Orlice do země České. Vede jí příjemná modrá turistická značka a po cestě potkáte i Pašeráckou lávku 🙂

Pašerácká lávka

Rašeliniště pod Zieleńcem

Poslední tip vás zavede do Polska. Není divu, polskou hranici budete mít při výletování v Orlických horách doslova na dosah. 

Kousek na ní najdete Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem (rašeliniště pod Zieleńcem). Krásný kousek přírody, kde se zastavil čas. Procházka po zelené stezce je mírně náročná jen z počátku, jakmile vystoupáte od parkoviště, tak už jdete po rovince. A je to oáza klidu. 

Drobná rada – to parkoviště je fakt malé, tak raději vyrazte včas, ať máte kde nechat své přibližovadlo.

Rašeliniště pod Zieleńcem

Orlické hory jsou pro mě podobným objevem, jako byly před pár lety Krušné hory. Určitě se sem budu vracet častěji a budu rád, když i vy je objevíte. 

Ubytování v Orlických horách

Pokud se rozhodnete v Orlických horách strávit více dní, může se vám hodit některé z následujících ubytování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *