Jak se vybavit na zimní výlet?

Vybavení na výlet v zimě

Česká republika je i v zimě kouzelná a má spoustu míst, které lákají k výletu. Ale abyste si tyto chvíle užili na maximum, tak by se celkem hodilo být dobře vybaveni. Pojďme se podrobně podívat na to, co všechno byste měli zabalit, než vyrazíte na zimní výlet.

Obuv na výlet v zimě

Zimní boty: Klíčem ke komfortu jsou nohy v teple a suchu. Zimní boty by měly mít několik zásadních vlastností. Zaprvé, voděodolnost – nikdo nechce mokré ponožky po prvním kroku do sněhu. Nebo do louže. Zadruhé, izolace – kvalitní termoizolační materiál vám udrží nohy v teple i při těch nejnižších teplotách. A zatřetí, pevná podrážka s dobrým gripem, která vás udrží na nohou i na kluzkém povrchu.

Trekové boty: Jestli plánujete delší procházky nebo túry, sáhněte po trekových botách. Ty poskytují lepší oporu kotníkům, což je na nerovném terénu klíčové. Hledejte modely s membránou, která odvádí vlhkost a zároveň nepronikne chlad.

Oděv na zimní výlet

Termoprádlo: Základem je kvalitní termoprádlo. Nejenže vás udrží v teple, ale také odvádí pot od těla, což je při aktivním pohybu nesmírně důležité.

Vrstvení: V zimě platí zlaté pravidlo vrstvení. Začněte termoprádlem, přidejte fleece mikinu nebo svetr pro další izolaci a zakončete kvalitní voděodolnou a prodyšnou bundou. Nezapomeňte ani na nohy – termo ponožky a izolované kalhoty jsou nutností.

Zimní bundy a kalhoty: Vyberte takové, které vám poskytnou dostatek pohodlí a současně ochrání před nepřízní počasí. Důležitá je voděodolnost, prodyšnost a dostatečná izolace. Nezapomínejte, že byste měli mít svobodu pohybu, ať už jdete na procházku nebo sáňkujete.

Elektronika

Mobilní telefon: V dnešní době mobilní telefon člověk neodkládá snad ani na záchodě 😉 Ujistěte se, že je před vaším zimním výletem plně nabitý a že máte aplikace, které by se mohly hodit – mapy, předpověď počasí, nebo třeba aplikaci pro první pomoc.

Powerbanka: V chladném počasí se baterie rychle vybíjí, takže mít s sebou powerbanku je opravdu užitečné. Ujistěte se, že je dostatečně výkonná a nabitá.

GPS navigace a mapy: Ať už dáváte přednost tradičním mapám nebo moderním GPS zařízením, mějte vždy s sebou něco, co vám ukáže cestu. V zimním období, kdy mohou být cesty zasněžené a obtížně rozpoznatelné, je to nezbytné. A mimochodem, spousta navigací funguje i v offline režimu, kdy nemáte přístup na internet. Třeba skvělé Mapy.cz (mapu oblasti, kam jedete, si musíte předem stáhnout).

Další důležité vybavení

Termoska: Teplý nápoj může být na výletě doslova záchranou. Ať už dáváte přednost horkému čaji, kávě nebo třeba vývaru, termoska je vaše nejlepší kamarádka. Mimochodem, ten vývar v termosce je za mě vychytávka největší!

Jídlo: Zásobte se energií! Zimní podmínky jsou náročnější na vaše tělo, a proto je důležité myslet na dostatečný přísun energie. Klidně se na výlet zásobte energetickými tyčinkami, ořechy nebo sušeným ovocem. Dodají vám rychlou energii a jsou snadno přenosné.

Čelovka nebo kapesní svítilna: V zimě se dny krátí, takže dobré osvětlení může být klíčové, pokud se zdržíte déle, než plánujete.

První pomoc: Vždy je dobré mít s sebou základní sady první pomoci. Několik náplastí, desinfekce, obvaz – nikdy nevíte, kdy to může přijít vhod. Puchýře, odřeniny nebo i něco horšího nechodí po horách, ale po lidech…

Na co jsem zapomněl a co patří k neodmyslitelné výbavě na vašich zimních výletech?

Klidně dejte své tipy do komentářů pod článkem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *