Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác - rodinná kaple

Ač občas vyrazím na prohlídku některého hradu nebo zámku, když vyjedu ven z Prahy, tak v Praze samotné jsem na mnoha prohlídkách zdejších paláců nebyl. Až nedávno jsem si prošel Lobkowiczký palác a rozhodně to stálo za to.

Lobkowiczký palác – historie

Nejprve se ale vydejme do dávných časů. 

V polovině 16. století nechal český šlechtic Jaroslav z Pernštejna (1528–1569) postavit na Pražském hradě Lobkowiczký palác. Později se majitelem paláce stal Jaroslavův bratr Vratislav (1530–1582), který byl významným kancléřem Království českého. 

Mimochodem, Vratislavova manželka Maria Maximiliana Manrique de Lara y Mendoza, původem ze Španělska, do Čech přivezla známou sošku Pražského Jezulátka. Jejich dcera Polyxena (1566–1642) darovala tuto sošku, která měla zázračnou sílu, kostelu Panny Marie Vítězné, kde se stala předmětem uctívání tisíců věřících. No a dnes je v Lobkowiczkém paláci v Praze vystavena kopie této sošky.

Lobkowiczký palác - Pražské Jezulátko

Palác přešel do majetku rodu Lobkowiczů díky sňatku Polyxeny s Zdeňkem Vojtěchem Popelem, 1. knížetem z Lobkowicz (1568–1628). Během staletí byl palác svědkem významných historických událostí. Jednou ze zajímavostí je, že v roce 1618, při pražské defenestraci, našli místodržící Slavata a Martinic útočiště právě v Lobkowiczkém paláci pod ochranou Polyxeny z Lobkowicz.

Po porážce protestantů v bitvě na Bílé hoře v roce 1620, Lobkowiczové upevnili svůj vliv a mocenské postavení na tři století. Lobkowiczký palác získal formálnější a významnější status a sloužil rodině jako pražská rezidence pro slavnostní, společenská a politická setkání.

Palác zůstal v majetku Lobkowiczů až do roku 1939, kdy byl nacisty zabaven a později samozřejmě i komunistickým režimem. Teprve v roce 2002 byl palác vrácen rodině Lobkowiczů.

V roce 2007 byl pak palác, po více než čtyřech letech plánování, restaurování a modernizací, opět otevřen veřejnosti, tentokrát jako soukromé muzeum. Stálá expozice muzea představuje nejvýznamnější díla a předměty rozsáhlých Lobkowiczkých sbírek. 

No a já využil příležitosti a na prohlídku Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě vyrazil.

Prohlídka Lobkowiczkého paláce

Lobkowiczký palác na Pražském hradě, resp. muzeum, které je v něm umístěné, ukrývá nejstarší a největší soukromé sbírky v České republice.

Muzeum nabízí unikátní pohled na historii Evropy z perspektivy rodu Lobkowiczů. Skládá se z jednadvaceti sálů a prezentuje výběr nejvzácnějších exponátů z Lobkowiczkých sbírek, zahrnující mnoho děl mezinárodního významu.

Mezi sbírkami nalezneme obrazy slavných umělců, jako jsou Canaletto, Bruegel starší, Cranach a Velázquez. Obraz posledně jmenovaného malíře zobrazující slavnou infantku Markétu je ozdobou zdejších sbírek.

Diego Velázquez - Infantka Markéta

Součástí expozice jsou rovněž rodinné a královské portréty, porcelán, keramika a vzácné umělecké předměty od 13. do 20. století.

Kromě toho je tu také rozsáhlá kolekce vojenských a loveckých pušek z 16. až 18. století.

Lobkowiczký palác - číst sbírky zbraní

Vrcholem sbírek jsou pak hudební nástroje a rukopisné partitury od Beethovena a Mozarta, včetně Beethovenovy čtvrté a páté symfonie a Mozartovy instrumentace Händelova Mesiáše. Jak jsem totiž během prohlídky dozvěděl, Lobkowiczové byly velkými fanoušky hudby a podporovali mnoho hudebních skladatelů své doby.

Při příchodu do muzea jsem si vypůjčil audioprůvodce, který velmi detailně a příjemně popisuje nejen dějiny rodu Lobkowiczů a jejich paláce, ale i dějiny Evropy. 

Na začátku jsem se dozvěděl, jak rodina dvakrát přišla o veškerý majetek (nejprve kvůli nacistům a později za komunistického režimu), a jak ho vždy získala zpět. 

Zajímavostí je, že poutavý audioprůvodce, byl namluven dvěma generacemi rodiny Lobkowiczů a hlavním kurátorem sbírek. 

Za zmínku určitě stojí i možnost navštívit terasu Lobkowiczkého paláce, ze které jsem měl možnost vidět Malou Stranu a velkou část Prahy z trochu nezvyklého úhlu.

Lobkowiczký palác - výhled na Prahu

Lobkowiczký palác – kde ho najdu a jak se tam dostat

Lobkowiczký palác najdete na východní okraji Pražského hradu, přímo za vchodem od Starých zámeckých schodů po vaší levé ruce (pokud půjdete ze směru od schodů)

Městskou hromadnou dopravou je nejlepší cesta buď metrem do stanice Malostranská (zelená trasa A) a pak buď pěšky po zmíněných Starých zámeckých schodech a nebo tramvají do stanice Pražský hrad a projít Hradem kolem katedrály sv. Víta až k paláci. Druhou variantu mám o něco raději, protože je to pěkně po rovince 🙂

Jak ušetřit při prohlídce Lobkowiczkého paláce

Čas od času je možné koupit zlevněné vstupenky na prohlídku Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě na Slevomatu. Rozhodně stojí za pokus se podívat, zda zrovna nejsou v nabídce.

Pokud pojedete na výlet do Prahy, mohly by se vám hodit i další tipy, co v Praze navštívit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *