Nejmenší pražská rozhledna a geologická zahrada

Nejmenší pražská rozhledna

Praha, město s bohatou historií a neopakovatelnou atmosférou, skrývá mnoho tajemství a míst, která čekají na objevení. Mezi těmito skrytými poklady lze nalézt nejmenší pražskou rozhlednu, skrytou v nádherném prostředí geologické zahrady v Dolních Počernicích. 

Nečekejte tu nějaké dechberoucí výhledy – rozhledna opravdu dělá čest svému titulu nejmenší rozhledny v Praze, ale i tak si zde užijete pěkné chvíle a hlavně klid.

Geologická zahrada (nebo chcete-li, park) totiž není moc navštěvovaná a třeba my, když jsme tam byli v neděli po obědě, jsme tam potkali jen jeden pár.

Přidejte se tedy na cestu “za dobrodružstvím” a objevme společně tento klenot na kraji naší metropole.

Geologická zahrada v Dolních Počernicích

Začněme ale geologickou zahradou. Najdete ji ve volně přístupném parku poblíž místního dolnopočernického hřbitova, na okraji přírodní rezervace V Pískovně.

Geologická zahrada je skvělým místem pro milovníky přírody a geologie.

Zahrada byla založena s cílem osvětlit a prezentovat geologické zajímavosti Prahy a středních Čech a to formou ukázek různých hornin, které se přirozeně nacházejí v okolí hlavního města a jeho blízkém okolí.

Ke spatření jsou zde vzorky hornin vytvořených sopečnou činností, ale i kamenné balvany vynesené z řeky a říčních břehů. 

Geologická zahrada, Dolní Počernice, Praha

Každá ze vzorků je popsán na informační tabuli, takže i když “šutrům” vůbec nerozumíte, tak se dozvíte spoustu zajímavostí. 

Geologická zahrada, Dolní Počernice, Praha

A některé z druhů kamenů možná uvidíte úplně poprvé v nějakém větším útvaru. Ano, jak je z fotografií patrné, vystavené vzorky jsou opravdické balvany. Pokud mi paměť dobře slouží, tak ten nejtěžší z nich váží 2,6 tuny.

Některé ze vzorků byly ošetřeny tak, aby měly vybroušené a lesklé povrchy, které odhalují zajímavé struktury kamene.

Nejmenší pražská rozhledna

Samotná rozhledna se nachází v samém srdci geologické zahrady a její krása tkví právě v jednoduchosti a nenápadnosti. Oproti mnohým jiným rozhlednám, které se v Praze nacházejí, tato je poměrně skromná, ale to neznamená, že nemá co nabídnout.

Konstrukce rozhledny je zcela dřevěná, což jí dodává rustikální a příjemný vzhled. Celková výška rozhledny dosahuje pouhých několika metrů, což je důvodem, proč ji místní nazývají „malou královnou Prahy.“

Díky své skromné výšce je rozhledna vhodná i pro rodiny s dětmi nebo osoby, které nejsou schopny zdolat vyšší výšky.

Nadpozemské výhledy… Tak ty nečekejte.

Nejmenší pražská rozhledna

Už po shlédnutí fotky víte, proč? 😉

Jedná se spíše o turistickou zajímavost než místo, ze kterého byste si prohlédli půlku republiky a za dobrého počasí i Alpy. Ale i tak má nejmenší pražská rozhledna své kouzlo. 

Návštěva nejmenší pražské rozhledny je totiž spíš než o vizuálním zážitku, o zážitku duševním.

Geologická zahrada a okolí rozhledny je ideálním místem pro odpočinek, relaxaci a nabrání nové energie. Můžete si zde sednout na lavičku a nasát krásy zahrady, nebo se projít po blízkém okolí a poznávat další krásné zákoutí geologického parku.

Jak se tam dostat

Geologickou zahradu v Dolních Počernicích a nejmenší pražskou rozhlednu snadno naleznete ve stejnojmenné čtvrti Dolní Počernice. Nápovědou vám může být mapka, kterou najdete výše v článku. 

Park je přístupný autem i městskou hromadnou dopravou. Z centra města můžete v pohodě využít i autobusové nebo vlakové spojení, které vás doveze téměř až k vchodu do parku. A nebo si tam dojet na kole, jako jsme to udělali my.

Nejmenší pražská rozhledna geologická zahrada jsou ideálním místem pro každého, kdo hledá únik z rušného městského života a chce strávit aspoň pár desítek minut v nádherné přírodě. 

Tato oáza klidu na kraji Prahy nabízí nejen možnost objevovat geologické skvosty, ale také relaxovat a nabrat novou energii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *