Sauersack (bývalý cínový důl Rolava)

Sauersack (bývalý cínový důl Rolava)

Výletu na Sauersack (můžete ho také znát pod názvem „bývalý cínový důl Rolava“) jsem chtěl věnovat speciální díl z naší letošní krušnohorské dovolené. To, že leží jen kousek od Bublavy, kterou jsme zvolil za základnu, bylo příjemným překvapením učiněným po příjezdu. A prostě jsme si ho nemohli nechat ujít.

Jak se dostat na Sauersack

Autobusem
Sauersack leží v poměrně odlehlé oblasti, takže se spojením veřejnou dopravou to není nejslavnější. Nejbližší autobusová zastávka je v Předbuzi, kam párkrát denně jezdí autobusy z Nejdku, Chebu a Kraslic. Po cestě vás pak čeká cca 4,5 kilometru dlouhá procházka. Pokud ale máte rádi horskou přírodu, nebudete litovat!

Autem
Jsme u saských hranic a tak je doprava autem tou nejjednodušší variantou, kterou zvolí většina návštěvníků. Cínový důl Sauersack najdete zhruba v polovině cesty mezi osadami Jelení a Rolava. Parkování je zde bezproblémové – je zde parkoviště pro několik aut. Během naší dovolené jsme kolem jeli několikrát a parkoviště nebylo nikdy zcela obsazeno.

Vlakem
Zapomeňte. Jak jsem psal výše, Sauersack je v dost odlehlé části Krušných hor. Nejbližší vlaková stanice je v Nových Hamrech, odkud je to pěšky k dolu cca 14 kilometrů. Do stanice jezdí vlaky z Karlových Varů, z Nejdku, Potůčků nebo německého Johanngeorgenstadtu.

Pěšky nebo na kole
Opět – vzhledem k odlehlosti je tak trochu nereálné, že byste se sem jen tak vypravili pěšky (ale třeba v rámci přechodu Krušných hor to naopak je velmi pravděpodobná varianta), ale na kole je Sauersack ideální cíl. Ať už pojedete z jižní strany od Kraslice, Rolavy nebo Přebuze nebo z té severní od Jelení, Nových Hamrů nebo Nejdku. V závěru článku pak najdete i informací, která cyklistům dá jasný signál, že na kole je to tady prima.

Sauersack – historie

V jeho okolí se již od 14. století rýžovala cínová ruda. Hornická aktivita zda vrcholila v 16. století, ale svoji známost získalo místo především díky komplexu staveb, které tu během druhé světové války vybudovala berlínská těžební společnost Zinnbergbau Sudetenland. Vznikl zde hlubinný důl a spolu s ním i zajatecký tábor pro válečné zajatce, kteří se měli podílet na těžbě. 

I když jich bylo na pět stovek, tak jich bylo málo a tak je postupně doplnili i kvalifikovaní němečtí a čeští pracovníci.

Celkem se zde nacházelo 14 kilometrů chodeb, nejhlubší šachta přitom měla 175 metrů.

Sausersack, vchod do jedné z chodeb

Co zde najdete dnes?

Dominantu areálu je pětipatrová budova úpravny s násypkami a zahušťovací nádrží.

Budova úpravny s násypkami

Kromě úpravny zde jsou i zbytky administrativních budov, těžní jáma, kompresorovna, trafostanice, úpravna vody, sklady, dílny, garáže, konírna a základy umývárny. 

Sauersack

Z celého areálu Sauersacku čpí tak trochu tajemno… Nacisti, rozpadlá “továrna”, důl v podzemí, kde se skrývá spousta stovek metrů (i) zatopených chodeb… Když k tomu přidáte i trochu toho ponurého deštivého počasí, jako jsme měli my, tak máte jasno. Nejde sice o žádný les z kultovního hororu Záhada Blair Witch, ale přeci jen trochu té úzkosti můžete pocítit.

Sauersack, hlavní budova

Na druhé straně silnice pak najdete zajatecký tábor, ale protože jsme byli sami také zajatci (naštěstí jen vlastního časového rozvrhu), tak jsme se k němu kvůli nedostatku času nedostali.

Sauersack

Mimochodem, zajímavostí je i to, že areál se dnes nachází na území národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště. V místě jsou vzácné rašeliniště, tak, prosím, moc nechoďte mimo vyznačené cesty do lesů a mokřadů.

Sauersack

Sauersack dnes

Sausersack a jeho okolí je dnes doménou turistů. Ale pozor, nejde o nějaké místo, kde je turistické zázemí. Vše je pusté, občerstvení zde nenajdete, na toalety se chodí do lesa. Ubytování? Také ne. Ale na ubytovací tipy poblíž se mrkněte dále v článku.

Nejčastěji tu potkáte v létě cyklisty, v zimě běžkaře. Však po silnici přiléhající k areálu vede Magistrála Krušné hory (cyklotrasa) i Krušnohorská lyžařská magistrála. A i mě samotného to tam na běžky dost láká – ta příroda vůkol je úžasná a v zimě, se sněhem… to musí být labůžo! 

Ostatně, mrkněte na video, které jsem natočil na Rolavě – najdete ho v článku Bublava – krušnohorská oáza ticha.

Ubytování v okolí

Hotel Švejk,
Bublava

Hotel Švejk, Bublava

Příjemné ubytování v centru Bublavy, ideální pro rodiny s dětmi.

Berggasthaus und Pension Schöne Aussicht,
Klingenthal (DE)

Berggasthaus und Pension Schöne Aussicht,  Klingenthal

Vyzkoušejte německou pohostinnost a služby na druhé straně hranice.

Hotel Seifert,
Nové Hamry

Hotel Seifert, Nové Hamry

3* ubytování se saunou.

Pokud toužíte po návštěvě místa tak trochu obestřeném tajemnem a současně po klidu, tichu a nádherné přírodě, určitě si na Sauersack vyražte. A projděte se i v okolí. Stojí to za to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *