Ještěd z druhé strany

Ještěd

Na začátku srpna 2020 jsem trávil část dovolené v severních Čechách, v Podještědí. Jedním z výletů, co jsme si naplánovali, byl výlet na ikonu této části republiky – Ještěd. Ale, aby to nebylo fádní, tak jsme si ho chtěli dát z druhé strany. Tedy ne od Liberce, kudy chodí všichni, ale z Křižanského sedla přes Malý Ještěd.

Do výchozího bodu téhle výpravy – Křížanského sedla – jsme se dovezli autem. Jezdí tam sice autobus, případně se tam dá dojít z vlakové zastávky Křižany, ale vzhledem k řídkosti jízdních řádů veřejné dopravy, je auto celkem jednoznačná volba.

Do Křižanského sedla se dá dojet i na kole a z něj pak pokračovat cyklostezkou č. 3007 až na vrchol Ještědu, ale my jsme si chtěli dát aspoň jedním směrem procházku lesem. A tamtudy se to na kole fakt nedá.

Po červené na Ještěd

Z Křižanského sedla vede do cíle putování červená turistická značka. A začíná pěkně zostra – výšlap na Bukovku, kdy za zhruba půl kilometru překonáte 100 výškových metrů, jednomu pěkně rozproudí krev a rozhýbe plíce 🙂

My jsme si na tento výlet vůbec poprvé vzali hole na nordic walking, že vyzkoušíme, jak se s nimi vlastně chodí.

Vždy jsem si z lidí předdůchodového věku, kteří je používali, dělal tak trochu legraci. Tyhle opěrné pomůcky přece normální člověk nepotřebuje, ne? 😉 No… Musím se zpětně omluvit. Hole na nordic walking fakt pomáhají a ocenil jsem je i já – muž v nejlepších letech 🙂 Hlavně při stoupáních jsou prima a, i když zapojujete ruce, tak výstup vlastně ulehčují.

Cesta vede krásným lesem, nikde ani živáčka… Což je něco, co při cestě na Ještěd z té strany od Liberce stoprocentně nezažijete. No dobře, pár lidí jsme také potkali, ale stačily by nám na to prsty na rukou.

Cestou minete vrchol Malého Ještědu (také jste dosud nevěděli, že Ještěd má menšího brášku?) a postupně sejdete na zpevněnou cestu – to je součást té výše zmíněné cyklostezky. 

Pod malým Ještědem

Jestli se vám bude chtít, můžete se skočit podívat na Dánské kameny, které najdete chvilinku po sejití na cyklostezku po vaší levé ruce. My jsme si tam zašli, ale upřímně řečeno, když budete pokračovat dál na Ještěd, tak o nic nepřijdete 😉

Díky klidu po této cestě ale máte možnost pozorovat spoustu motýlů.

Motýl

Po zhruba dvou kilometrech se dostanete na parkoviště pod Ještědem a odtud je to na vrchol už jen kousek. Samozřejmě, že zvolíte cestu po červené a ne “flákárnu” na silnici 🙂 Za trochu toho zadýchání budete odměněni netradičními výhledy na Ještěd a monumentální vysílač, jehož siluetu všichni známe.

Ještěd cestou lesem

A jsme na vrcholu Ještědu!

Nahoře na vás čeká zasloužená odměna buď v bufetu ve vysílači či v restauraci, kterou tam také najdete a nebo si můžete dát něco dobrého u stánku na vyhlídkové plošině. Mimochodem, borůvkový koláč i klobásu můžeme jen a jen doporučit 😉

Ještěd - výhled z plošiny u bufetu

Po načerpání sil a pokochání se výhledy se nezapomeňte vyfotit s Marťanem. Cože? No jo, na vrcholu Ještědu fakt můžete potkat Marťana. Jedná se o bronzovou sochu Malý Marťan, jejímž autorem je sochař Jaroslav Róna.

Malý Marťan, Ještěd

Valíme to z Ještědu zpět dolů

Cestou zpátky jsme se ještě pokochali výhledem na Liberec nebo na lanovku, kterou se na vrchol dostávají ti pohodlnější turisté, a pak už mazali dolů po stejné cestě.

Ještěd a další vyhlídka

Jedinou odchylku jsme udělali před stoupání na Malý Ještěd – to jsme se pohodlně vydali po cyklostezce, která má přece jenom příjemnější profil, než “nahoru-dolů” cesta lesem přes kopce. 

Kryštofovo údolí

Pokud vás tato 13 kilometrů dlouhá trasa s převýšením téměř 500 metrů neunavila, tak rozhodně sjeďte do Kryštofova údolí.

Je to jen pár minut a stojí to za to. Jedná se totiž o vesnici plnou malebných starých chalup, kterou svírají kopce. Romantika na vás bude dýchat ze všech stran.

Velkou zajímavostí Kryštofova údolí je první vesnický orloj, který je na budově bývalé trafostanice. Naproti němu pak najdete muzeum betlémů. 

My jsme ani o jedné z těchto věcí nevěděli a tak jsme vesnicí jen projeli a kochali se. Tady je aspoň vidět, jak se vyplácí nebýt líný a mrknout se do Google na zajímavosti o místech, kam se chystáte… No, aspoň máme důvod se v Kryštofově údolí zastavit při příští cestě kolem. 

Ubytování v okolí

Hotel Kleis,
Cvikov

Hotel Kleis, Cvikov

Velmi útulný 3* hotel v místním pivovaru

Hotel am Berg Oybin, Oybin (DE)

Hotel am Berg Oybin

Německá kvalita za velmi přívětivé ceny

Pension a restaurant Gloria, Chrastava

Pension a restaurant Gloria, Chrastava

Cenově příjemný penzion

I když je Ještěd jednou z nejprofláknutějších destinací Liberecka, tak se dá poznat z jiné strany. Z té, kde si člověk užije klid, krásnou přírodu a pohodu bez zástupů lidí. Ač jsem na Ještědu už několikrát byl, jsem rád, že tentokrát jsme zvolili netradiční cestu a pokud vás neodradí trochu chození, doporučím vám ji také!

A tady je mapa trasy:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *