Děčínský Sněžník

Když se řekne “stolová hora”, tak si představím horu kdesi v Jižní Americe, kde snad ještě žijí pravěké příšery. Ale i v Čechách máme stolové hory a mezi ty nejznámější patří Děčínský Sněžník. Cíl tohoto výletu je tedy jasný! Výstup Jílové – Děčínský Sněžník.

Jak se dostat do Jílového (výchozí bod trasy na Děčínský Sněžník)

MHD
Do Jílového jezdí děčínská MHD (linka 432) nebo i autobus z Ústí nad Labem.

Vlakem
Ačkoli je v Jílovém je železniční zastávka, tak jízdní řády (respektive idos.cz) mlčí o tom, že by zde zastavovaly osobní vlaky… 

Autem
Jako obvykle nejjednodušší varianta. Zvláště, pokud jedete z větší dálky. V Jílovém se o víkendu dá v pohodě parkovat na centrálním Mírovém náměstí, kde i začíná zelená turistická značka.

Na kole
Na kole se do Jílového dostanete po cestě I/13 z Děčína směrem na Ústí nad Labem. A pokud chcete na kole až na vrchol Děčínského Sněžníku, tak to jde – po asfaltové cestě (viz mapka níže) je přístupný. Jen si pořádně namasírujte nohy – cestou nahoru si neodpočinou.

Vyrážíme na vrchol!

Počasí na přelomu zimy a jara (na Děčínský Sněžník jsme se vypravili na počátku března 2020) s sebou ještě přináší nejrůznější rozmary. Z Prahy jsme vyráželi za deště a říkali si, co nás asi bude čekat, až vystoupíme z auta.

Naštěstí těsně před Jílovém jako zázrakem déšť ustal. Není nad to si poslat objednávku počasí 😉

Z Jílového vede na vrchol Děčínské Sněžníku zelená turistický trasa o délce zhruba 5 kilometrů. A bacha, moc si neodpočinete, je to pořád do kopce. Nastoupáte zhruba 460 výškových metrů.

Největší “krpál” je to v první polovině cesty, kdy nejprve projdete Jílovým a pak cesta vede přímo lesem vzhůru (serpentiny jsou pro sraby, co jezdí autem :-)) až do obce Sněžník. 

Kaplička v obci Sněžník

U místní kapličky zahnete doprava a když budete dávat pozor, tak včas přes pole uhnete po zelené doleva k bývalém švédskému hřbitovu. 

My jsme pozor nedávali a tak jsme se prošli po vsi. Ale nelitujeme, protože jsme třeba viděli tuto výzdobu plotu.

Hrnky na plotě

A nebo důkaz, že místní jsou na Děčínský Sněžník hrdí tak, že si jej s sebou vozí na autě.

SPZ Sněžník

Když jsme došli na konec Sněžníku a já konečně vytáhl z kapsy mobil s aplikací Mapy.cz (mimochodem, tyhle mapy jsou absolutně nejlepší na turistiku a to nejen v České Republice, ale kdekoliv po světě! Tohle se Seznamu povedlo), tak jsme se hezky vrátili “na zelenou trasu” a začali stoupat k závěrečné části cesty.

Ztichlý březový lesík nás zavedl k pískovcovým skalám, které Děčínský Sněžník tvoří. 

Vyběhnete mírné převýšení a najednou… Jste tam!

Výhled na České středohoří

Ocitnete se na plošině, která tvoří vrchol hory. Její rozloha je obrovská – 1600 na 600 metrů. A jsou z ní krásné výhledy na České Středohoří.

Výhled na České středohoří

Rozhledna na Děčínském Sněžníku

To už je jen kousek k dominantně hory, kam jsme ostatně mířili i my. K vyhlídkové věži.

Ta zde stojí od roku 1864 a jedná se tak o jednu z nejstarších v našich zemích. Věž je veřejnosti normálně přístupná a zejména do Čech jsou z ní krásné výhledy.

Děčínský Sněžník - rozhledna

Mimochodem, na rozhledně v roce 1936 poprvé v Čechách zachytili vysílání televizního signálu. Šlo o přenos z olympijských her v Berlíně.

Rozhledna je dostupná i z dalších míst – například po červené turistické značce, která vede přímo z Děčína, má délku cca 9 kilometrů a během cesty zdoláte převýšení zhruba 600 metrů.

Mimochodem, pod rozhlednou najdete občerstvení pro případ, že by vám cestou došla energie nebo proviant.

Pokud se chcete podívat i k sousedům do Německa, tak si popojděte pár set metrů po asfaltové cestě na tzv. Drážďanskou vyhlídku. Ostatně touto cestou jsme šli i my. Abychom si trochu zpestřili návrat – stačí, že z obce Sněžník už zase půjdeme po cestě, kterou jsme šli nahoru 🙂 

Pohled z Drážďanské vyhlídky

Po cestě od Drážďanské vyhlídky pak půjdete kolem spoustu pískovcových vrcholů s nejrůznějšími názvy, jako například Jarní, Májová věž, Titanic nebo Sfinga.

Jakmile dojdete na křižovatku s restaurací, dáte se po asfaltové cestě doleva a za chvilku dojdete k již známé kapičce ve Sněžníku. Dolů do Jílového je to pak po zelené z kopce. Ale to už víte 😉

Mapa výletu

Děčínský Sněžník – zajímavost

V oblasti hory je poměrně velké naleziště fluoritu, který se zde těžil v letech 1955 – 1995. Nejvíce stop po důlní činnosti najdete v okolí obce Jílové. Na samotném Sněžníku můžete stopy po fluoritu najít zejména v jeskyních na jižním úbočí hory. Jejich část je chráněna coby přírodní památka Jeskyně pod Sněžníkem.

Jílové – zajímavost

V Jílovém najdete zámek. Ten vznikl přestavbou vodního hradu a dnešní podobu ale získal po roce 1610. Jako panské sídlo však dlouho nebyl vůbec využíván. Až v letech 1928-30 nechal kníže František Antonín Thun-Hohestein zámek upravit na moderní rodinné sídlo. Kolem budovy založil romantický park s jezírkem a glorietem.

A jak je to s pravěkem na děčínské stolové hoře?

Pro ty, které navnadila zmínka o pravěku v úvodu popisu tohoto výletu dodám, že na této stolové hoře (asi) žádné pravěká monstra nenajdete. Nebo aspoň my je nepotkali. Tak se nebojte a vyrazte na výlet na Děčínský Sněžník 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *