Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Vesnička Svatý Jan pod Skalou je oblíbeným místem kratších výletů z Prahy. Láká především jedinečnou vyhlídkou z místa, které se tyčí nad místním kostelem a tam jsme měli namířeno i my. 

Jak se dostat do Svatého Janu pod Skalou

MHD
Do Svatého Jana pod Skalou jezdí autobusová linka číslo 425, která pendluje mezi Loděnicí, Berounem a Královým Dvorem.

Vlakem
Svatý Jan pod Skalou neleží přímo na žádné vlakové trati, ale je v relativně solidně dochozí vzdálenosti (odhadem tak 5 km) od vlakové zastávky Srbsko, kterou najdete na frekventované trati mezi Berounem a Prahou – Smíchov. 

Autem
I v tomto případě je to asi nejjednodušší možnost jak se do Svatého Janu pod Skalou dostat. V obci najdete několik parkovišť – jedno je hned v centru vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele. To druhé je pak na úplném konci obce směrem na Hostim.

Na kole
Na kole je to sem krásná cesta. A to jak z blízkého Berouna, tak klidně i z Prahy. Kdo má rád jízdu v lese nebo podél řeky (v tomto případě Berounky), tak bude doslova v ráji. Trochu nevýhodou ale je, že až nahoru na vyhlídku se s kolem až tak snadno nedostanete – viz dále v článku.

Svatý Jan pod Skalou na první pohled

Svatý Jan pod Skalou najdete v lesích po levé straně Berounky mezi Berounem a Řevnicemi. Už jen příjezd do Svatého Jana je romantika jedna báseň.

Samotná obec je vtěsnaná mezi strmá úbočí po obou stranách a člověk se až diví, jak se to stavitelům v minulosti povedlo. 

My jsme na výlet vyjeli autem a tak malé varování – díky nedostatku prostoru se může stát, že byste se nemuseli se svým ořem vejít na oficiální parkoviště. To bude platit především ve výletnicky exponované dny. My se naštěstí na parkoviště vešli a tak jsme vyrazili na výstup.

Vzhůru na vyhlídku nad Svatým Janem pod Skalou

Cesta na ni začíná u kostela Narození sv. Jana Křtitele. Ten nemůžete minout. Tvoří totiž dominantu centra obce.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele, Svatý Jan pod Skalou

A těsně k němu přiléhají i stavby benediktýnského kláštera, jehož dějiny sahají až do 11. století!

Tenkrát to sice ještě nebylo v podobě kláštera. Ale “jen” jeskynní kaple sv. Jana Křtitele. 

O zhruba tři století později zde vzniklo probošství, v 17. století pak již zmíněné klášter a kostel. 

Zajímavostí je poutní jeskyně sv. Ivana, která se nachází v těsné blízkosti kostela. Toto sídlo dávného poustevníka je také častým cílem návštěvníků.

Ale my už vyrazíme po červené turistické značce za rozhledy. Po pár krocích je potřeba si vybrat levou cestu s červenou značkou, ale pak už je vše jasné. 

Brzy se nohy zapřou do stoupání a tak to pokračuje až nahoru. Naštěstí je po cestě “odpočívadlo” v podobě kaple Povýšení sv. Kříže, kde se poustevníku Ivanovi zjevil sv. Jan Křtitel a věnoval mu dřevěný kříž k vymítání zlých duchů.

Kaple Povýšení sv. Kříže, Svatý Jan pod Skalou

Konec odpočívání, nahoru už je to jen necelý kilometr! 🙂

Ale je potřeba si trochu máknout. Na kola, kočárky a podobná přibližovadla to v další části cesty moc není. I když jsme pár odvážlivců, kteří neváhali vzít své dopravní prostředky do rukou, také potkali.

Takže strmé přírodní schodiště, tak zvolnění a… jsme tu!

Údolí Svatého Janu se před námi otevřelo jako na dlani.

A výhledy jsou odsud opravdu skvostné!

Vyhlídka, Svatý Jan pod Skalou

Kaple sv. Maxmiliána

Ale vyhlídka + kostel s klášterem nejsou jedinými taháky, které byste měli ve Svatém Janu navštívit. I když jsou asi s přehledem těmi nejznámějšími.

Za návštěvu stojí také kaple sv. Maxmiliána, kterou najdete pár set metrů od centra po silnici směrem k sousední obci Sedlec.

Neogotickou kapli nemůžete minout. Velkou zajímavostí je, že v ní najdete rodinnou hrobku, kterou nechal postavit Judr. Maxmilián Berger. Kdo se zajímá o historii Národního divadla, tak ví, že to byl předseda spolku pro jeho výstavbu. 

Kaple sv. Maxmilliána, Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou – mapa výletu

Tak co? Vyrazíte si také na pohodový výlet na Berounsko? 🙂 Nebo jste tam již ve Svatém Janu byli? Klidně se svěřte do komentářů pod článkem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *