Jízdenka na léto – procestujte Česko vlakem

Jízdenka na léto, vlakové koleje

Jezdíte na výlety vlakem? A víte o letní nabídce Českých drah, která se jmenuje Jízdenka na léto? Jedná se o kilometrově neomezenou týdenní či 14-denní jízdenku po celé České republice!

Pro ty, kteří nedají dopustit při svých cestách na atmosféru cestování po železnici, je to ten pravý tarif. Ono je také se v nabídce nejrůznějších tarifů od nejrůznějších vlakových dopravců poměrně těžké vyznat a vybrat rychle ten správný. Takže pro vás mám takovou rychlou „zkratku“.

Jak Jízdenka na léto funguje?

Jízdenka na léto vám umožňuje projet v průběhu po sobě jdoucích 7 nebo 14 dní libovolné množství kilometrů po železničních tratích naší vlasti. Takže jak v Čechách, tak i na Moravě či Slezsku. Jediným omezením je to, že platí jen ve vlacích Českých drah.

Můžete nastoupit kdykoli a kdekoli, nejste vůbec vázáni nástupní stanicí jako u klasických jízdenek.

Díky tomu je možné sestavovat nejrůznější výlety a trasy a kombinovat tak například pěší turistiku s vlakovými přejezdy.

Kombinovat můžete i nejrůznější typy vlaků Českých drah. Od místních lokálek, až po spěšné vlaky, expresy, rychlíky a Pendolino. 

Jízdenka platí vždy jen pro 2. třídu, ale pokud toužíte po pohodlí, tak za doplatek lze dokoupit i možnost cestování ve třídě první pro vámi zvolený konkrétní úsek. Tento doplatek si můžete koupit předem u pokladní přepážky nebo až u průvodčího ve vlaku.

A to nejdůležitější – Jízdenka na léto platí pouze v období od 1. července do 31. srpna.

Kolik stojí Jízdenka na léto?

Za 7 denní variantu zaplatíte 790 Kč, za tu dvoutýdenní pak 1190 Kč. 

Ještě více můžete na jízdném ušetřit v případě, kdy vlastníte buď IN kartu nebo studentskou ISIC kartu. Pak Jízdenka na léto stojí 690 Kč, resp. 990 Kč. Což už je moc hezká cena za neomezené cestování vlakem po ČR.

Jízdenka na léto – další pravidla

K používání jízdenky se pochopitelně váží některá pravidla. Tak se na ně podívejme:

  • Jízdenka je vázaná na konkrétní osobu. Takže doklad s sebou! A proto ji nemůžete půjčit příbuznému nebo kamarádovi. 
  • Nelze ji použít ve vlacích provozovanými soukromými dopravci. Na to je potřeba dávat pozor hlavně na lokálních tratích (zejména to platí pro Šumavu, Jizerské hory nebo Krušné hory). A samozřejmě na rychlíkových tratích, kde operují například RegioJet nebo Leo Express.
  • Je jedno, kdy si jízdenku koupíte – její platnost končí 31. srpna o půlnoci.

Kde Jízdenku na léto koupit?

Koupit ji můžete klasicky na webu Českých drah, u pokladní přepážky, u průvodčího ve vlaku (pokud jedete ze stanice, kde nebyla otevřená přepážka) a nebo přes aplikaci Můj vlak, kterou zdarma stáhnete přes Google Play (Android telefony) nebo App Store (iPhony).

Doufám, že vás tenhle tip, jak ušetřit na letním cestování vlakem po Česku potěší a využijete ho pro objevení nových skvělých míst! Klidně se pochlubte v komentářích, kam si vyjdete 🙂

Krásné léto ve vlaku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *