Karlovy Vary

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou takový Český Krumlov západních Čech. V normálních dobách, kdy funguje turismus a mezistátní cestování, se do nich Čech nehrne. Ale toto “korona” období, kdy zahraniční turisté v podstatě vymizeli, je ideální dobou na návštěvu našeho nejznámějšího lázeňského města. My se tam na jeden den vypravili. A co vše lze ve Varech za jeden vidět a navštívit? Přečtěte si dále v článku!

Jak se dostat do Karlových Varů

Autobusem
Do Karlových Varů je velmi dobré autobusové spojení ze spousty míst v Čechách – Praha, Plzeň, Cheb, Boží Dar, Kraslice, Chodov, Sokolov… 

Autem
Západočeské Karlovy Vary jsou z “vnitrozemí” dobře přístupné po postupně budované dálnici Praha – Karlovy Vary. Stejně tak je kvalitní silniční spojení i směrem od Plzně nebo ze severních Čech.

Vlakem
Po dráze se do Karlových Varů dostanete v pohodě z Prahy, Plzně, Ústí nad Labem, Mariánských Lázní, Chebu, Kadaně, Chomutova, Nejdku…

Pěšky nebo na kole
Jít pěšky do Karlových Varů nedává vzhledem k jejich dobré dostupnosti moc smysl. Výlet na kole už smysl má, zvlášť pokud máte základnu někde v okolí. Ale samotné centrum města si nejlépe užijete pěkně po svých, tak zvažte, zda nedat přednost jinému způsoby dopravy.

Parkování v Karlových Varech

Jako častokrát jsme zvolili cestu autem. Z veřejných parkovišť v Karlových Varech jsme zvolili to, které je na nábřeží Jana Palacha. Je téměř v centru, jen kousek od kolonády. Jasná volba.

Karlovy Vary vylidněné

Jakmile jsme zaplatili parkovné, vrhli jsme se do víru města. Tedy, víru… Karlovy Vary jsou omezením mezistátní turistiky hodně postižené. Zapomeňte na davy, zapomeňte na ruskou klientelu. Karlovy Vary nabízejí v těchto týdnech krásné parky, kolonádu a vůbec zážitky bez toho, abyste se museli prodírat mezi namačkanými turisty či lázeňskými hosty.

Karlovarská kolonáda

Kolem parkoviště Jana Palacha protéká říčka Teplá, která vás povede na kolonádu. 

Hezčí je procházka po levém břehu říčky. Ta vás kolem Alžbětiných lázní zavede do Smetanových sadů, které jsou nádherně rozkvetlé. A na jejich konci najdete i květinové hodiny, které ukazují aktuální datum.

Smetanovy sady, Karlovy Vary

Přejdete náměstí u Poštovního mostu a na druhém břehu řeky spatříte jednu z karlovarských dominant – slavný hotel Thermal

Hotel Thermal

My jsme však symbol karlovarského filmového festivalu nechali za sebou a pokračovali dál ke kolonádě, Ta začíná kousek za Dvořákovými sady.

Co nás mile překvapilo, bylo to, co jsem psal o pár řádků víc. Karlovy Vary jsem si z poslední návštěvy několik let dozadu pamatoval jako neuvěřitelně přelidněné místo. Ale letos? Pohodová procházka lehce ospalým lázeňským městem. Aspoň tak to na mě působilo. Jsem si jistý, že hoteliéři a další karlovarští podnikatelé z toho nemají tak příjemné pocity, ale pro návštěvníka je to fajn.

Po pár dalších krocích na nás už čekala Mlýnská kolonáda. Se svojí délkou 132 metrů je tou nejdelší kolonádou ve městě a v podstatě je synonymem pro slovo kolonáda, ačkoli v Karlových Varech jsou ještě další čtyři. Symbolem této kolonády je 124 sloupů s korintským zdobením, které nesou střechu kolonády. V současné době (červenec 2020) se kolonáda rekonstruuje, takže si velkou část její krásy musí člověk domyslet.

Mlýnská kolonáda, Karlovy Vary

Na konci kolonády přišlo první “povinné” ochutnání jednoho z lázeňských pramenů – mlýnského. Tomu samozřejmě předcházel nákup pítka a musím přiznat, že mě překvapila nečekaně mírná cena na úrovni pár desetikorun. Inu, vynucený výrazný posun k tuzemské klientele s sebou nese pro našince i tyto výhody…

A co proslulé vřídlo? Však se k němu už blížíme, nebojte 🙂 Protože se budova, kde vřídlo normálně tryská rekonstruuje, je pramen vřídla vyveden za ni k Jánskému mostu.

Karlovarské vřídlo

Pokud chcete vodu z vřídla ochutnat, naberte si cestou při průchodu budovou. No, Mlýnský pramen chutná o něco líp 😉

Když se po Jánském mostě vrátíte na levý břeh Teplé, dojdete postupně k slavnému grandhotelu Pupp, který se nachází na samém konci promenády. A klidně si před ním dejte skvělou mangovou zmrzlinu 😉

Karlovy Vary – Diana

Po zmrzlině jsme naskočili na lanovku na Výšinu přátelství. Že vám to nic neříká? A co Diana? Pod tímto jménem je kopec za grandhotelem Pupp přeci jen známější.

Ano, kopec se dá vyšlápnout po modré turistické značce a po svých, ale… 🙂

Za pár minut jsme nahoře a je čas na oběd v restauraci Diana. Měli jsme trochu štěstí, na volná místa jsme na zahrádce nečekali. I tady bylo vidět, jak je v něčem pozitivní ten odliv běžných lázeňských hostí. A uvnitř restaurace bylo míst ještě více. Ale kdo by za sluníčka seděl uvnitř, že?

Čekání na jídlo nám zpestřil místní bílý páv. Jako by věděl, že je fotografickou hvězdou, tak se před fotoaparáty a mobilními telefony hostí pěkně naparoval 🙂

Bílý páv, Diana

Po jídle se můžete jít mrknout do Motýlích domu, který na Dianě mají, navštívit mini zoo a nebo vyjít (či se nechat vyvést výtahem) na vrchol rozhledny Diana, která nabízí nádherný výhled na Karlovy Vary, Slavkovský les, Krušné hory a další místa v okolí.

Karlovy Vary v rozhledny Diana

Nelze si nevšimnout střech pravoslavného kostela sv. Petra a sv. Pavla. Myslel jsem si, že to je stavba, která vznikla poměrně nedávno a to díky návštěvníkům ze zemí bývalého Sovětského svazu, ale ouha. Stavba pochází již z konce 19. století a od roku 1958 je dokonce na seznamu kulturních památek.

Pravoslavný chrám sv. Petra a sv. Pavla, Karlovy Vary

Ale vraťme se na Dianu, kde zatím ještě jsme. Dolů do města se dostanete buď opět lanovkou (ale to už by byla opravdu zhýralost) nebo dvěma směry po modré turistické značce – kratší vede kolem lanovky a do města ústí u grandhotelu Pupp a ta další vede lesem tzv. Cestou přátelství. Když po zhruba kilometru šikovně využijete zkratky vedoucí na zelenou turistickou značku a tzv. Russelovu cestu, tak jsem za chvilku dole. 

Projdete kolem restaurace Malé Versailles a vyjdete u výše zmíněného pravoslavného chrámu sv. Petra a sv. Pavla.

My u něj opustili zelenou turistickou značku, zahli doleva a po ulici Krále Jiřího došli k (jiné) zelené turistické značce, která nás již dovedla dolů do města. Ale tam byste trefili sami i bez ní 😉

Ubytování v Karlových Varech

Ferdinandhof Apart-Hotel,
Karlovy Vary

Ferdinandhof Apart-Hotel, Karlovy Vary

Apartmánový hotel pro náročné, avšak za příznivou cenu.

Spa Hotel Imperial,
Karlovy Vary

Spa Hotel Imperial, Karlovy Vary

Chcete zažít luxus? 5* hotel v přepychovém stylu.

Karlsbad Apartments,
Karlovy Vary

Karlsbad Apartments, Karlovy Vary

Kvalitní a cenově velmi dostupné ubytování v Karlových Varech

Karlovy Vary – závěr

Karlovy Vary jsou bezesporu krásným městem. Které ale bohužel trpí tím, že v běžných dobách jsou v něm mraky lázeňských hostí a tak se v podstatě pro nás stávají neatraktivní. A je to velká škoda. Proto, pokud chcete a můžete, zajeďte se do nich podívat. Překvapí vás a bude se vám tam líbit. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *