Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota

Kdo by neznal červenou stavbu zámku na ostrůvku uprostřed jednoho z jihočeských rybníků. Zámek Červená Lhota je jednou z ikon jižních Čech a rozhodně stojí za návštěvu. V jeho okolí navíc najdete spoustu dalších míst, kde se dá trávit maximálně pohodový víkend.

Jak se dostat na zámek Červená Lhota

Autobusem
Nejlépe ze Soběslavi, kdy z místního autobusového nádraží sedněte na autobus jedoucí do Deštné. Vystoupit nezapomeňte na zastávce Pluhův Žďár, Červená Lhota.

Autem
Zámek Červená Lhota leží nedaleko od (zatím stále ještě rozestavěné) dálnice D3 Praha – České Budějovice. Sjet musíte u Soběslavi a odtamtud je to na zámek už jen 15 kilometrů.

Vlakem
Vlak do okolí zámku nejede a tak je nejlepší ho zkombinovat z autobusem ze Soběslavi. Ta leží na hlavní vlakové trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi.

Pěšky nebo na kole
Můžete se vydat buď po modré značce z Kardašovy Řečice (je to cca 10 km) a nebo z o něco vzdálenějšího Jindřichova Hradce nejprve po červené a pak v Lodhéřově odbočit na zelenou značku. Tato trasa je dlouhá 20 km.

Zámek Červená Lhota

Vstupné a otevírací doba

Přes sezonu je zámek otevřen od 9:30 hod. do 16 hod., od června do konce sprna ještě o hodinu déle. Otevírací dobu zámku si zkontrolujte na této stránce, protože mimo ni je zámek uzavřen a dostanete se tak maximálně na most, který k němu vede.

Nabízí celkem tři prohlídkové okruhy – historické interiéry prvního patra, podkrovní pokoje a pak sklepení (ale to je přístupné jen někdy).

Ceny vstupného začínají na 50 Kč (za sklepení) a jejich aktuální výši si zkontrolujte zde.

Historie zámku Červená Lhota

Zámek stojí obci Lhota, o které jsou první zmínky z poloviny 13. století. O tvrzi, předchůdkyni zámku, se poprvé dočteme až zhruba o sto let později.

Červená Lhota byla vlastněna mnoha rody a my se zastavíme v 16. století, kdy zámek vlastnily rodiny Bohuchvala a Jiřího Kábů. Nežili spolu v poklidu, na denním pořádku prý byly sváry, naschvály a hádky. A když se na tehdy sněhobílé fasádě zámku objevila krvavá skvrna, vznikla nejen lidová pověst o zámecké paní, kterou si odnesl sám ďábel, ale i onen červený nátěr fasády, díky kterému je zámek nyní tak známý.

Z dalších majitelů může zaujmout slavné jméno Windischgrätz. Jenže panování tohoto rodu na Červené Lhotě zas tak slavné nebylo, protože panství skončilo po jejich “vládě” ve velkých dluzích a muselo být prodáno.

Posledním majitelem byl princ Johann Schönburg-Hartenstein, který se po první světové válce stáhl na zámek a věnoval se jeho zvelebování. Zemřel těsně před vypuknutí druhé světové války a po ní již byl zámek ve státních rukou.

Zámek Červená Lhota a pohádky

Přestože si zámek zahrál ve spoustě českých filmů a seriálů, mnoho návštěvníků ho má spojený s pohádkou Zlatovláska. V hlavních rolích si v ní zahráli Jorga Kotrbová a Petr Štěpánek. V pohádce obýval tento zámek král se svými dvanácti dcerami.

Na Zlatovlásku dodnes v okolí zámku odkazuje spousta míst, mimo jiné i nedaleký vyhlášený penzion stejného jména.

Dalšími pohádkami, ve kterých si zámek zahrál, jsou O štěstí a kráse, Pan Tau, O zatoulané princezně nebo Princezna na hrášku. A mohli jste ho vidět třeba i ve filmech Svatby pana Voka a Pan Vok odchází.

Zámek Červená Lhota

Další zajímavosti

Zámecký park

V těsném okolí zámku najdete zámecký park. Po břehu jeho rybníka vede příjemná krátká stezka, která vás povede kolem zámku a vy si ho tak budete moci prohlédnout ze všech stran.


Kostelík nejsvětější Trojice

Najdete ho na návrší nad zámeckým rybníkem. Jeho vznik se váže k roku 1557, kdy tehdejšímu majiteli zámku Janu Kábovi vzala morová epidemie 5 dětí.


Ubytování v okolí

Hotel Concertino Zlatá Husa

Hotel Concertino Zlatá Husa, Jindřichův Hradec

Prvotřídní rodinný hotel v centru Jindřichova Hradce za rozumné ceny

Florian Palace

Florian Palace, Jindřichův Hradec

Krásný nový hotel v klidné části centra Jindřichova Hradce

Penzion Kasper Cyklopenzion

Penzion Kasper, Jindřichův Hradec

Ideální místo pro ty, kteří chtějí jindřichohradecko poznávat na kole

Tipy na výlet v okolí zámku Červená Lhota


Letecké muzeum Deštná

Expozice Leteckého muzea je zvláště věnována osudu československých pilotů, kteří bojovali ve druhé světové válce. Mezi exponáty najdete motor z Messerschmittu Bf-109 a torzo trupu s kabinou Bf-109.

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec je centrem této oblasti jižních Čech. Jeho městské jádro, kde najdete v těsné blízkosti zámek i hrad, je dnes památkově chráněnou městskou rezervací. Za zmínku stojí i krásně opravené náměstí a velký rybník Vajgar, který najdete téměř v centru města.

Kardašova Řečice

V Kardašově Řečici můžete navštívit místní zámek nebo si vyrazit zhruba kilometr za město, kde jsou zbytky starověkého hradu Babka.

4 komentáře

  1. Ahoj Petře. Byl jsem tam už před pár roky a moc se mi tam líbilo. Shodou okolností mám v plánu se tam tento víkend podívat.

    1. Díky moc za komentář! Taky jsem se na Červenou Lhotu vrátil po letech 🙂 Pěkně si si tam užij výlet a ať ti vyjde počasí!

    2. Ahoj Petře,byla jsem loni s rodinou, jeli jsme na kolech.Okolí nádherné a zámek ještě krásnější.😍

      1. Tak to jsem rád, že se ti tam taky líbilo! Na kolech to projet po okolí je bezva nápad! Taky se na jeden z nejbližších výletů chystám na tomhle dopravním prostředku 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *