Kam na jednodenní víkendový výlet? Tak zněla otázka, která byla na zrodu výletu na místo zvané Žďárské vrchy. Naprosto jedinečnou oblast, kde si dosyta užijete krásný les, ticho, čistotu a zapomenete na to, co na vás čeká v reálném světě. Za mě jsou Žďárské vrchy objev poslední doby!
Kde najdete Žďárské vrchy
Pokud to nevíte, tak Žďárské vrchy najdete na rozhraní Kraje Vysočina a Pardubického kraje. Jsou součástí Českomoravské vrchoviny.
Žďárské vrchy jsou poměrně rozsáhlou oblastí – její rozloha je téměř 500 km2.
Jak se dostat k Žďárským vrchům
Autem
Vzhledem k umístění Žďárských vrchů jde o jednoznačně nejlepší způsob dopravy. Nabízí se hned několik “nástupních” míst pro výlety. My jsme využili Herálec, který se nachází téměř uprostřed Žďárských vrchů a poskytuje tak nejlepší výchozí bod všemi směry. Další dobrá místa jsou Fryšava pod Žákovou horou, Sněžné nebo Svratka.
Vlakem
Tímto dopravním prostředkem se dostanete ke Žďárským vrchům ze dvou stran. Jednou variantou je trať do Hlinska, kam se dá dostat ze směru od Pardubic a nebo od Hlavlíčkova Brodu. Na této trati leží i další vhodná zastávka, kde lze vystoupit, a to Ždírec nad Doubravou, ale pro jistotu se podívejte, zda tam ten váš spoj staví.
Druhou tratí, která vede kolem Žďárských vrchů je tam mezi Havlíčkovým Brodem a Brnem. Tady je nejvýhodnější vystoupit v Novém Městě na Moravě (ano, to je to, kde se pravidelně koná tolik navštěvovaný světový pohár v biatlonu), případně ve Žďáru nad Sázavou.
V obou případech ještě budete muset do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy trochu popojet. I proto se nabízí spojení s výpravou na kole.
Autobusem
Autobusové spojení je ke Žďárským vrchům poměrně řídké… Asi to nejlepší spojením busem je do Svratky, kam lze jede autobusová linka z Poličky. Ostatní možná cílová města jsem už zmiňoval v sekci o vlakovém spojení a tak je spíš na vás, zda se rozhodnete využít pro dopravu do nich vlak či autobus.
Pěšky nebo na kole
Pěšky jsou Žďárské vrchy nejlepší! Ale vzhledem k tomu, že nesousedí těsně s žádným městem, budete se muset trochu projít, pokud budete volit dopravu po vlastních nohách. Vhodnými výchozími místy jsou Nové Město na Moravě nebo Svratka. O něco dál, ale stále ještě v dochozí vzdálenosti jsou pak Žďár nad Sázavou, Hlinsko nebo Ždírec nad Doubravou.
Všechna tato města jsou i skvělým místem pro start výletu cyklisty. Ti zdatnější pak mohou vyrazit například z Chotěboře, Havlíčkova Brodu, Jihlavy či Pardubic.
Co vidět ve Žďárských vrších aneb po našich stopách
Pokud čtete pozorně, tak už víte, že naše výprava začala v Herálci.
Tak trochu jsem se těšil, že se podívám na zámek, který jsem v souvislosti s Herálcem měl někde v povědomí, ale… Ale on je to jiný Herálec! 🙂 Pokud chcete na zámek Herálec, tak musíte doslova jen pár kilometrů vedle – najdete ho vedle Humpolce. Ale o něm třeba někdy jindy.
Původním cílem naší výpravy bylo nejvyhlášenější místo Žďárských vrchů – Devět skal. Ale pak jsme si výlet ještě trochu prodloužili.
K němu z Herálce vede pohodová modrá turistická značka. Jasně, je to do kopce, ale stoupání je to hodně pohodové a vlastně i pohodlné – téměř celou cestu jdete po zpevněné lesní cestě a ten les je opravdu nádherný. Ti, kteří o Žďárských vrších mluví jako o jedno z posledních tichých a klidných přírodních míst u nás, mají pravdu.
V místě zvaném “U Žida” se modrá značka spojí se žlutou a to je už jen kousíček k Devíti skalám.
Devět skal
Skalní labyrint Devět skal je nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Vrcholy jsou přístupné, takže se z výšky 836 metrů nad mořem můžete sami rozhlédnout. Výstup na tzv. Hlavní blok není nikterak složitý, s horolezectvím to nemá nic společného. Zvládají to v pohodě i menší děti.
A ten rozhled z vrcholu bere dech. Kolem dokola je totiž jen a jen les… Takových míst u nás opravdu už moc není.
Místní říkají, že při dobrém počasí je odtud vidět i Ještěd. No, takové štěstí jsme neměli.
Pokračujeme k Malinské skále
Z Herálce je to k Devíti skalám jen 3,5 kilometrů. A to je samozřejmě málo na pořádný výlet. Proto jsme se po nezbytném doplnění energie vydali po žluté značce dál – cílem byla Malinská skála.
Z každého vrcholku vede cesta dolu a tak první úsek ubíhal vesele.Za chvíli se napojíte na červenou turistickou značku a vyrazíte směrem k Lisovské skále. Ne jejím temeni se vytvořit zajímavý skalní útvar, kterému se říká “Skalní hřib”. I k němu se dá snadno vylézt, ale nečekejte nahoře nějaký extra rozhled. Kolem dokola je hluboký les, takže toho k vidění moc není.
No a pak už je to k Malinské skále zhruba jen 2 kilometry. I na ni se dá samozřejmě vylézt. Evidentně je tento výlet pro ty, kteří se rádi koukají na svět z výšky 🙂
My jsme pod Malinskou skálou dali druhou pauzu a pak se vydali stejnou cestou zpět.
Celkově má trasa Herálec – Malinská skála 16 kilometrů, takže jde o takový příjemný celodenní výlet, kde se nebudete muset honit a užijete si jeden z nejhezčích lesů, co jsem kdy viděl.
A to jste věděli?
Víte, že… Žďárské vrchy jsou prameništěm hned tří řek – Svratky, Sázavy a Novohradky?
Zajímavá místa v okolí Žďárských vrchů
Už tady padla zmínka o Žďáru nad Sázavou. Jeho dominantou je poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který rozhodně stojí za to navštívit. Zatím tu jako ochutnávku máte jeho fotku, ale určitě se k němu vrátím samostatným článkem.
Za návštěvu stojí i nedaleká Bystřice pod Pernštejnem, kde najdete spoustu zajímavostí, jako například park miniatur nebo skanzen Horácká vesnice
Nedaleko je i město Polička, které založil Přemysl Otakar II. v roce 1265 a kde se narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů.
No a pokud byste raději zůstali v přírodě, tak se Žďárskými vrchy sousedí na severozápadě Železné hory. Taky nádherné místo pro toulky přírodou.
Ubytování v okolí
Roubenka Štěpánka, Svratka
Ideální rodinné ubytování pro delší pobyt v okolí Žďárských vrchů. A k tomu i soukromý bazén!
Hotel Horní Dvůr, Nové Město na Moravě
Pokud upřednostňujete klid a pohodlí, je to ubytování přímo pro vás.
Penzion Tisůvka, Cikháj
Nenáročné ubytování pro turisty a rodiny s dětmi s výtečnou kuchyní!
Paráda, Petře. Děkuji za inspiraci. Agnes
Děkuji a rádo se stalo, Agnes! 🙂
Ano je tady krásně a je toho ještě mnohem více.
Už se těším, až se tam vrátím, Lído 😉