Pomník Maryčky Magodonove, Staré Hamry

Pomník Maryčky Magdonove

Kdo by ji neznal? Maryčka Magdonova ze slavné básně Petra Bezruče nás provázela nebo strašila (doplňte dle libosti) školní docházkou. Víte, že můžete navštívit její pomník? Pojďme se podívat, kde stojí,

Památník Maryčky Magdonove

Na Starých Hamrech na hřbitově při zdi
bez křížů, bez kvítí krčí se hroby.
Tam leží bez víry samovrazi.
Tam leží Maryčka Magdonova.

Tak končí Balada o Maryčce Magdonove (mimochodem, nejedná se rozhodně o veselé dílo). A dává poměrně jasný popis místa, kde je Maryčka pochovaná.

Dnes na tom místě najdeme její památník, který ani zdaleka nevypadá tak ponuře, jak básník místo popisuje.

Pomník Maryčky Magdonove

Kde najdeme památník Maryčky Magdonove?

Památník se nachází na kraji Starých Hamrů, na břehu vodní nádrže Šance. Jak psal už Petr Bezruč, najdeme ho poblíž místního hřbitova.

Nad hřbitovem je dokonce místo, kde lze po dobu návštěvy zaparkovat auto. Jiným druhem dopravy byste sem dostávali poměrně obtížně (i když autobus do Starých hamrů zajíždí). Takže pak už jen pěšky nebo na kole.

Kostel sv. Jindřicha

Nedaleko od památníku najdeme ještě jednu zajímavou stavbu. Je jím Kostel svatého Jindřicha.

Novogotický kostel byl vystavěný v letech 1863–65 a zajímavostí je, že jeho výstavba trvala přesně 1000 dní. Od roku 2007 je kostel kulturní památkou České republiky.

Kostel svatého Jindřicha, Staré Hamry

Kdo je Petr Bezruč

Petr Bezruč (ve skutečnosti se jmenoval Vladimír Vašek; 1867 – 1958) byl slezský básník. Jeho nejslavnější dílem je sbírka Slezské písně, kde poměrně útočným stylem bojoval za sociální zájmy obyvatel Slezska. Asi nejslavnější básní sbírky je Balada o Maryčce Magdonove.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *