Šifrovací hra Staré pověsti české na pražském Vyšehradě

Dnes to bude trochu jiný zápisek o cestování. Protože cestování není nutné spojit “jen” s “běžným” výletem, ale je možné si ho udělat i jinak. Ozvláštnit si ho. Udělat si ten výlet za odpočinkem a krásami či poznáním konkrétního místa netradičně. Třeba jako hru. Jednu takovou jsme nedávno na pražském Vyšehradě vyzkoušeli. Pojďte se s námi podívat na to, jak se nám hrála šifrovací hra Staré pověsti české a co všechno jsme na Vyšehradě viděli.

Slogan hry Staré pověsti české je “Nechte se provést místy, kde pověsti byly realitou. Dokážete v nich najít pravdu a dorazit do cíle?” Těmi místy se myslí bájný pražský Vyšehrad. Místa, kde skákal Šemík do Vltavy, kde úřadovaly tři sestry Kazi, Teta a Libuše a kde legendární silák Bivoj složil ze svých ramen uloveného kance, kde… kde se prostě odehrávala slavná část české historie.

Jak se šifrovací hra hraje?

Byla to naše první podobná hra, ale kdo má za sebou pár únikovek, tak v podstatě ví, co ho čeká. Jen se místo v uzavřených místnostech pohybujete venku, na čerstvém vzduchu. 

Vyšehrad - výhled na Pražský hrad

Hra vás vede na jednotlivá stanoviště v reálném světě, kde se vždy dozvíte nějaký úkol, který musíte splnit. A protože jde o šifrovací hru, tak musíte zapojit svoji hlavu. A někdy i trochu znalosti naší historie.

Za každý vyřešený úkol získáváte body. Pokud využijete nápovědu nebo úkol nesplníte, tak o body přicházíte. Smyslem hry je pak projít celou trasu s co největším počtem bodů a v co nejkratším čase. 

Hra je to týmová, ideální pro (řekněme) 4 hráče. A i rodinná – klidně s sebou vemte menší děti (řekněme tak od 8 let výše) – mrňouse to bude bavit a spoustu úkolů budou schopni s vaší lehkou pomocí vyřešit. Nicméně to neznamená, že parta dospěláků se nebude bavit. Bude! A královsky! Však je přeci na Vyšehradě 😉

Šifrovací hra Staré pověsti České, Vyšehrad

Jaká byla šifrovací hra Staré pověsti české

Hra začíná vyzvednutím herní knížky v kavárně pod Vyšehradem. Tam na vás čeká hned první úkol. Celkem snadná záležitost na roztočení mozkových závitů všech hráčů v týmu. 

Šifrovací hra Staré pověsti české

Vyluštěné šifry ukládáte pomocí mobilního telefonu do herního systému, ve kterém se také vždy dozvíte, kde najdete další stanoviště s dalším herním úkolem. Ve Starých pověstech českých jich na vás čeká celkem 12 a je nutné je projít v pořadí, které hra určuje. Ono se (pokud jsme to nepřehlédli) ale ani nijak nejde dostat k umístění jiného stanoviště než toho, které je právě na řadě.

Šifrovací hra Staré pověsti české, Vyšehrad - výhled na Podolí

Tak a teď jsem se dostal do okamžiku, kdy možná čekáte popis samotné hry. Ale toho se nedočkáte. Proč? Protože byste přišli o zábavu a to se prostě nedělá. 

Co vám ale prozradím, je, že vás hra zavede na spoustu míst na Vyšehradě a v jeho okolí. Možná i na taková, o kterých jste ani neměli tušení. Nebo možná měli, ale těch detailů, které hra využívá, jste si nevšimli.

Vyšehrad a jeho vinice
Věděli jste, že na Vyšehradě je i malá vinice?

Během hry se dost nachodíte. Podle organizátora hry je to cca 4 km, ale spíš počítejte s pár kroky navíc. Vemte si s sebou svačinu a hlavně dost vody. My jsme měli na počasí štěstí a tak jsme si pátrání užili v hodně parném odpoledni, kdy jsme ke konci už akutně potřebovali občerstvení pro jinak umdlévající mozky 🙂

Co si dál vzít s sebou? 

Bystřejší už vědí, že mobilní telefon. K němu určitě power banku – byla by to dost škoda, kdyby vám uprostřed hry došla baterka v telefonu. Jo, mobilní telefon by měl mít čtečku QR kódů. Organizátoři také doporučují černou propisku/fixu a my už víme proč. Vy se to také dozvíte, teď vám musí stačit jen informace, abyste si ji také vzali. Vše ostatní získáte na startu nebo během hry.

Jak dlouho hra trvá? 

My jsme se zasekli na pár místech a tak nám hra trvala přes 4 hodiny. Jsou týmy, které to stihly pod dvě hodiny, jsou týmy, které se s hrou trápily déle než my. Rozhodně vám šifrovací hra Staré pověsti české nějakou dobu vydrží a jako zábava na volné odpoledne je prima.

Vyšehrad

Doporučíme šifrovací hru Staré pověsti české?

No jasně! Je to bezva zábava pro ty, kteří mají rádi jak historii, tak i trochu toho přemýšlení a netradičního poznávání Vyšehradu. 

Kdo za šifrovací hru Staré pověsti české může?

Šifrovací hru Staré pověsti české má na svědomí parta, co si říká Cryptomania. V její nabídce najdete hry situované nejen do Prahy, ale i do dalších měst jako například Brno, Kutná Hora, Lužná u Rakovníka (ano, pro milovníky vláčků :)) a nebo i zahraniční Bratislava. A pokud chcete jen tak ochutnat, jak šifrovací hry probíhají, najdete v nabídce Cryptomanie i hry zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *