Naučná stezka Kladská

Naučná stezka Kladská

Baví mě objevovat místa v České republice, o jejichž existenci jsem neměl ani tucha. A pak z nich být unesený. Naučná stezka Kladská je přesně jedním z nich. Našel jsem ho západě Čech, kousek od Mariánských Lázní. A jestli máte rádi lesy, přírody, vodu a na nadpozemsky čerstvý vzduch bude se vám tam líbit taky.

Jak se zrodil výlet na Kladskou?

Jak plánujete výlety vy? Mně ten víkend tak trochu nenaskakovala žádná inspirace a tak jsem zvolil svou oblíbenou metodu. Prostě otevřít mapy.cz, někam zabodnout myš, tu oblast si zvětšit a tam “něco” najít. Myslím, že na spoustě míst se dá najít něco hezkého k vidění a zatím mě tato metoda nezklamala. 

Protože jsme při výletu ke Kokotským rybníkům zabrousili do míst, kde jsme s rodiči měli kdysi chalupu, tak jsem myš směřoval tím směrem. Západní Čechy severně od Plzně jsou takové zvláštní – celkem řídce obydlená oblast a z mého pohledu působí i třicel let po revoluci tak trochu nedotknutě opravami a zvelebováním staveb. Jako by se tam místy zastavil čas. 

Ale ta příroda! Lesy, louky, pole… Když jedete autem (nemluvě o kole nebo pěší turistice), tak relativně najdete úseky, kde dlouho nepotkáte lidské obydlí a můžete si užívat pohledy do okolí… výhledy z kopců… Tohle jsem dřív nevnímal a jsem rád, že jsem nabyl tuto schopnost.

Myš zabloudila až na západ Čech, nad Slavkovský les. Přiblížil jsem si oblast na mapě a vykoukl na mě jakási naučná stezka Kladská. Vůkol lesy, rašeliniště, počasí slibovalo krásný den, takže cíl byl právě zvolen 🙂

Naučná stezka Kladská

Po cestě na Kladskou jsme se ještě zastavili v Rabštejně nad Střelou a klášteře Teplá, ale o těch budu psát jindy. 

Do Kladské jsme přijížděli od obce Prameny krásným lesem a najednou na nás vykoukl velký Kladský rybník. Hned u něj pak stavby ve stylu, který bychom tam tedy nečekali. Víte, jak vypadají horské chaty třeba někde ve Švýcarsku? Spousta dřeva, typická architektura. Tak přesně takové mají na Kladské. 

Má to na svědomí kníže Otto Sigismund Schönburg-Waldenburg, který v letech 1875-1876 postavil na dosud neobývaném místě uprostřed hlubokých lesů a močálů lovecký zámeček a pilu. K zámečku v dalších letech přibylo dalších pět srubů. Všechny tyto stavby jsou dnes využívány jako stylové restaurační a ubytovací zařízení.

Kladská

Na knížete najdete dodnes na Kladské a v jejím okolí spoustu odkazů. Není divu. Povedlo se mu objevit nádherné místo. Mimochodem, za života Otty Sigismunda Schönburga-Waldenburga byla Kladská druhým největším revírem v Čechách. Sám kníže si tento kraj velmi zamiloval, pečoval o něj a nedaleko od loveckého zámečku je na úpatí hory Lysiny pochovaný. K jeho hrobu vás spolehlivě dovede značení.

Hrob knížete Otty Sigismunda Schönburga-Waldenburga, Kladská

Na naučné stezce Kladská

Trochu jsem ale odbočil. Je čas vyrazit na naučnou stezku. Ta začíná hned u parkoviště. Po levé ruce zahnete na dřevěný povalový chodník a vyrazíte suchou nohou rašelinným lesem. Příroda připomíná severskou tajgu. To je aspoň pro mě bonus navíc, protože tajgu mám rád.

Na naučné stezce vás čeká celkem 14 informačních tabulí, které pojednávají nejen o přírodě kolem vás, ale i o historii Dlouhé stoky, jedinečného technického díla ze 16. století, která přiváděla vodu do cínových dolů v Horním Slavkově, a která také sloužila k plavení dříví.

Co mně ale vyrazilo dech byl příchod k Hornímu Bahňáku. Podvečerní slunce za zády, klid, probouzející se jarní les… na hladině vodní ptáci… a spatříte tohle…

Horní Bahňák, naučná stezka Kladská

Až se z toho člověku zatají dech. Ráj pozemského klidu… 

Na břehu Horního Bahňáku najdete altánek a několik laviček, kde se můžete kochat tou nádherou kolem vás.

Horní Bahňák, naučná stezka Kladská

Stezka vás dál zavede k hrázi mezi menším Horním Bahňákem a větším Dolním Bahňákem. To už ale máte po levé ruce Dlouho stoku a podél ní můžete pěšinkou pokračovat a obejít i větší rybník. Pak se lesem na druhém břehu vrátíte (cesta je pořád značená, takže sejít z ní dá dost práce) a přejdete asfaltovou silnici a vydáte se druhou část naučné stezky, která tentokrát vede kolem Kladského rybníka.

Nevím, zda to bylo tím dechberoucím zážitkem z Horního Bahňáku, ale jak je Kladský rybník a jeho bezprostřední okolí krásný, tak jsem stále mimo z toho, co jsem viděl před pár minutami.

Naučná stezka Kladská

Od Kladského rybníka se pak do Kladské vrátíte po louce. Z ní je výhled na strom s čarověníkem. Že nevíte, co to je? Tak koukejte.

Čarověník

Je to znetvořenina na stromech, kterou může způsobovat rez jedlová, vřeckaté houby apod. Co je o něco romantičtější je fakt, že čarověníkům je přičítán magický charakter. Trochu hloupé je, že v závislosti na regionu přinášely štěstí nebo smůlu. Jak je to na Kladské, jsem nezjistil 🙂

Naučná stezka Kladská je jednou z nejstarších v České republice, protože první návštěvníci se po ní prošli už v roce 1977.

Dnes ji navštíví na 50 000 lidí ročně a pokud máte aspoň trochu rádi atmosféru severské čisté přírody, svěžího vzduchu a pohody, doporučím vám návštěvu Kladské. Je to pro většinu obyvatel České republiky odlehlejší kout, ale možná právě to ho činí výjimečným a vzácným. A když to spojíte s víkendovým pobytem a prohlídku dalších míst v okolí, tak vám garantuji, že si dokonale vyčistíte hlavu. A i o tom přeci výlety jsou.

Je škoda, že jsem na netu nenašel odkaz na žádnou fungující webkameru na Kladskou, dal bych vám sem odkaz, abyste se mohli kochat pohledem na tu krásu v aktuální podobě.

Kladská

A naučná stezka Kladská v zimě?

Naučná stezka je otevřená celoročně a… Jak je z fotografií výše vidět, tak vlastní zkušeností o tom, jaké to na Kladské je v zimě sloužit nemohu, ale z toho, co mi říkali usedlíci, tak je tam božský klid. Prý učiněná reklama na ticho. 

A tip pro ty z vás, kdo holdují běžkám. Na Kladské je v zimě cca 4,5 km dlouhý běžkařský okruh. Vzhledem k tomu, že Kladská je oblast s nejvyšším počtem srážek ve Slavkovském lese a je to i jeho nejvýše položená část, je šance na běžkařský zážitek poměrně velká i v těchto letech, kdy sněhu nebývá mnoho.

Ubytování v okolí

Penzion nad halou,
Lázně Kynžvart

Penzion nad halou, Lázně Kynžvart

Levné ubytování pro nenáročné turisty, kteří tráví čas spíše venku než v hotelových komplexech.

Orea Spa Hotel Palace Zvon, Mariánské Lázně

Orea Spa Hotel Palace Zvon, Mariánské Lázně

Krásný hotel v centru Mariánských Lázní za překvapivě rozumné ceny.

Gold Residence, Mariánské Lázně

Gold Residence, Mariánské Lázně

Apartmány pro náročnější klientelu v lázeňském městě.

Tipy na výlet v okolí naučné stezky Kladská

Zámek Kynžvart

Kousek od naučné stezky Kladská jsou Lázně Kynžvart a na jejím okraji najdete klasicistní zámek. Je znám jako letní sídlo onoho neblaze proslulého knížete Metternicha z 19. století. Za návštěvu stojí i krásný zámecký park.

Zámek Kynžvart

Slavkovský les

Naučná stezka Kladská leží ve Slavkovském lese, který sám o sobě stojí za návštěvu. Je to území, které je zhruba vytýčeno trojúhelníkem mezi lázeňskými městy Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Skvělé místo pro ty, kteří se rádi toulají přírodou.

Mariánské Lázně

Lázeňské město, které v posledních letech prožívá svoji renesanci. Spousta lázeňských budov se zrekonstruovala, město ožilo a jeho dominantou jsou dnes lázeňské parky, díky který se řadí mezi jedno z nejkrásnějších evropských zahradních měst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *