Jižní Čechy – tipy na výlet

Český Krumlov

V minulém článku jsem popisoval náš výlet do Českého Krumlova ještě bez turistů. Ale protože je to na jih z Prahy celkem štreka, využili jsme toho a mrkli se ještě na další prima místa, která se nachází v okolí perly jižních Čech. Takže se těšte na Jižní Čechy a tipy na výlet na hrad Dívčí kámen, klášter Zlatá koruna, výpravu na horu Kleť nebo na zámek Hluboká nad Vltavou. 

Předem je potřeba říct, že na výletě jsme byli autem, což dost usnadňuje přepravu mezi jednotlivými místy. Bez něj to jde také, ale vázat se na navazující spoje hromadné dopravy dělá ze všech lokalit záležitost na několikadenní dovolenou.

Klášter Zlatá koruna

Klášter Zlatá koruna leží jen kousek od Českého Krumlova směrem na České Budějovice.  Budovy kláštera jsou z velké části středověké a to je to, co sem láká spoustu návštěvníků. Nicméně, v době naší návštěvy ještě platil zákaz návštěv historických památek díky koronavirové záležitosti a tak jsme se dovnitř za klášterní zdi nedostali. 

Ale i před ně bylo vidět, že klášter stojí za návštěvu. Mimochodem, klášter Zlatá koruna založil Otakar Přemysl II. v roce 1263. Zajímavostí je, že původně se klášter jmenoval Svatá korunu podle relikvie trnu z Kristovy koruny, kterou náš vladař obdržel od francouzského krále Ludvíka IX. Svatého.

Hrad Dívčí kámen

O kousek dál najdete hrad (nebo spíš už jeho zříceninu) Dívčí kámen. Než jsme plánovali výlet na jih, tak jsem o něm nikdy neslyšel. A přitom je to hezké místo.

Hrad Dívčí kámen

A hezky přístupné turistům. Auto jsme zaparkovali v obci Třísov a po naučné stezce Třísov – Dívčí kámen – Holubov se kolem keltského opidia vydali k hradu. Je to procházka asi na 2 kilometry a na rozdíl od cest k většině hradů jdete z kopce!

Hrad se nachází na vrchu obtékaném ze tří stran Křemžským potokem v místě jeho soutoku s Vltavou. Za založením hradu stojí Karel IV., který povolil svým dekretem stavbu bratrům Joštovi, Petrovi, Janovi a Oldřichovi z Rožmberka. První zmínky o hradu jsou pak z roku 1383. Hrad měl ale krátkou historii a už o dvě století později je uváděn jako pustý. 

Na rozdíl od klášteru Zlatá Koruna je hrad přístupný i nyní. A to po dobu denního světla. 

Co na hradě uvidíte? No, moc tam toho nezůstalo. Jak se na správnou zříceninu sluší a patří. Rozlehlé nádvoří vás uvítá jako první. Na východním okraji hradu můžete vystoupat na vyhlídku na Vltavu. Hlavní stavbu najdete na západním kraji hradu – zbytky třípatrového paláce. Asi tu bude populární místo pro focení instagramových fotek – pár dívčin pózujících v rozvalinách hradu se tu během naší návštěvy objevilo 🙂

Hrad Dívčí kámen

Během návštěvy hradu se ozvala žízeň a tak jsme cestou zpět k autu zvolili jinou trasu – po červené turistické značce, kterou jsme za několik desítek metrů opustili a vydali se podél Křemžského potoka k restauraci Dívčí kámen. Trochu zlatavého moku (řidič samozřejmě požil nealko! :-)) na terase u zátoky potoka bylo osvěžující. 

Kolem restaurace vede do kopce asfaltka, která brzy přechází do pěšiny a ta nás navedla na červenou turistickou značku a pak už zpět k autu.

Protože to byl závěr prvního dne, tak jsme zamířili najít místo na spaní. Hotely byly ještě zavřené (korona…) a my jsme si stejně chtěli vyzkoušet nový tarp a spaní pod ním. Pokud by vás zajímaly zkušenosti s tarpem, dejte mi do komentářů pod článkem vědět.

Hora Kleť

Prvním cílem dne 2 naší výpravy za krásami jižních Čech byla nejvyšší hora Blanského lesa. I když hora… Její vrchol leží ve výšce 1084 metrů nad mořem a to si jistě mnoho z vás jako horu nepředstaví.

Kleť je viditelná a hlavně rozpoznatelná už z velké dálky díky televiznímu vysílači, který se tyčí na jejím vrcholu. Ale není tam sám. Na vrcholu Kletě najdete i další vysílač, rozhlednu a hvězdárnu. 

Na Kleť se autem nejlépe dostanete tak, že dojedete na parkoviště v Krasetíně (část obce Holubov) a pak máte několik možností, jak vyrazit na vrchol. Největší machři to vezmou přímo kolmo na vrstevnice a vyrazí cestou pod sedačkovou lanovkou. Ti, co mají dost času na procházku, jistě využijí několik turistických tras, které vedou od lanovky až na vrchol. No a my… my jsme prostě sedli na lanovku. 

Lanovka na Kleť

A je potřeba říct, že poměr cena/výkon je velmi výhodný. Za 110,- Kč, kolik stojí jízdenka na cestu nahoru, dostanete odhadem 15 minut jízdy, během které urazíte 1792 metrů a překonáte převýšení 383 metrů. Navíc se po cestě můžete kochat.nejen krásným lesem, ale i výkony, případně hláškami různě trpících spoluturistů, kteří si dali Kleť po svých 🙂

Josefova věž

Tak se jmenuje rozhledna na vrcholu Kleti. Jednoznačně první bod, kam zamíří každý, kdo se jakýmkoli způsobem na Kleť dostane. 

Josefova věž a Tereziina restaurace, Kleť

Rozhledna Josefova věž je nejstarší kamennou vyhlídkovou věží v Čechách. Byla dokončena v roce 1825 a z jejího vrcholu prý lze spatřit Alpy, Lipno nebo Temelín. My měli štěstí jen na Temelín, větší dálky se nám schovávaly v oparu.

Vyhlídka na Alpy, Kleť

Co se vám ale neschová je zvon, který je umístěn na vrcholu rozhledny. V každou celou hodinu se navíc rozezní a jak varují cedule kolem něj, není úplně nejlepší nápad stát v tu dobu hned u něj. My jsme těch 110 schodů na vrchol věže (vstup 50,- Kč) zdolali těsně před dvanáctou a že nevíte, co nás napadlo? No jasně, museli jsme si zvon poslechnout. Ještě, že mám z dřívějška vycvičené uši ze zkušebny naší kapely. Méně ohluchlí by asi ohluchli tam 🙂

Zvon na Josefově věži, Kleť

Další místa na Kleti

Pod Josefovou věží najdete restauraci Tereziina chata a v její blízkosti i nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách.

Jen pár kroků od chaty najdete hvězdárnu, která náleží ke světové špičce v oblasti zkoumání planetek. Až bude po korona zákazech, tak určitě nevynechejte komentované prohlídky, které tam dělají. 

Hvězdárna Kleť

Z Kleti se dolů zpět k autu můžete dostat opět několika způsoby. Samozřejmě, že lanovka jezdí i dolů, ale to už bysme se styděli 🙂 Můžete si ale vzít jiný dopravní prostředek – koloběžku! A nebo použít nohy a po žluté turistické značce a pak po zelené dojít až dolů na parkoviště. Odměnou vám bude příjemná “zkopcovitá” procházka krásným lesem.

Pivovar Kněžínek

Vypadá to, že tenhle výlet je hodně provázen pivem, ale to tak není! Jen to tak může z dálky vypadat 🙂 

Cestou z Kletě na naši další zastávku na mě na Google mapě vyskočil českobudějovický pivovar Kněžínek. Kdysi jsem tam pracovně byl, a tahle připomínka od umělé inteligence byla fajn. Pivovar totiž disponuje obrovským dvorem a prodejním okýnkem. A hlavně skvělým medovým 14° pivem, které prodávají v PET lahvích, takže jsme nakoupili zásoby na doma, lehce se osvěžili a pokračovali dál. 

Bohužel, z pivovaru a ani z koupených zásob se žádné fotky nedochovaly… 🙂 Tak snad příště. 

V areálu pivovaru rovněž najdete rekreační a kongresové centrum Nové Dvory, které disponuje bazénem, wellness a může se stát příjemnou základnou pro výlety po okolí Českých Budějovic.

Hluboká nad Vltavou

Ikona jižních Čech. Pohádkový zámek Hluboká nad Vltavou. I ten je v období koronavirové “karantény” zavřený, ale otevřená je zámecká zahrada a samozřejmě výdejní okénko zámecké restaurace (tam jsme si dali.. kafe :-)). 

Vajíčko v zámecké zahradě, Hluboká nad Vltavou

Zahrada je krásně rozkvetlá a, jak se dalo čekat, nebylo v ní ani moc lidí. Čehož jsme využili a řekli si, že uděláme fotku, kterou další generace nebudou mít šanci udělat… Tady je – pohled na zámek Hluboká nad Vltavou bez turistů!

Zámek Hluboká nad Vltavou

Ač to nevypadá, tak první zmínky o sídle na místě dnešního zámku jsou z poloviny 13. století. Nicméně… Ve třicátých letech 19. století se rozhodl tehdejší majitel zámku kníže Jan Adolf II. Hlubokou od základu strhnout a vybudovat nový zámek v romantickém stylu. Nové budovy, které známe z dnešních dní, byly postaveny podle inspirace z Anglie. Kontury anglického královského zámku Windsor jsou více než zřejmé.

Jaderná elektrárna Temelín

Temelín jsem vždycky vídával jen z velké dálky. A zajímalo mě, jak vlastně vypadá z blízka. No a když jsem viděl, jak blízko od Hluboké nad Vltavou je, tak bylo jasno. Tam musíme zajet! A stejně je to po cestě do Prahy.

Když pojedete z Hluboké na Vltavou po silnici číslo 105 směrem na Týn nad Vltavou, projedete Novou vsí, tak dávejte pozor. Jinak se vám stane to, co mně.

Z ničeho nic najednou uvidíte jadernou elektrárnu z takové blízkosti, co by vás ani nenapadlo, že se k ní jakožto běžný “civil” budete moci přiblížit. Přímo mě praštila do očí. A to jsem ještě netušil, že silnice vede těsně vedle chladírenských věží. Velký zážitek.

Jaderná elektrárna Temelín

No a pak už jsme auto nasměrovali k dálnici D3. Za zmínku určitě stojí pěkný a hluboký les mezi Temelínem a vodní nádrží Hněvkovice, vtipné pojmenování dvou částí kdysi jedné obce na Hněvkovice na levém břehu Vltavy a Hněvkovice na pravém břehu Vltavy a některé hezké stavby ve vesnicích směrem k Veselí nad Lužnicí, kde jsme se už napojili na dálnici a vyrazili k domovu.

Jižní Čechy – kde se ubytovat 

Rekreační a Kongresové Centrum Nové Dvory

Wellness, skvělá kuchyně, pivovar přímo v areálu… Ideální základna pro výlety po jižních Čechách.

Hotel Štekl, Hluboká nad Vltavou

Luxusní ubytování u zámku Hluboká nad Vltavou za překvapivě normální ceny.

Hotel Gold, Český Krumlov

Příjemné ubytování přímo pod zámkem v Českém Krumlově.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *